Libeček a jeho účinky: proč ho používat?

Libeček a jeho účinky: proč ho používat?
Zdroj fotografie: Getty images

Libeček lékařský je bylina s charakteristickou vůní, která se používá při přípravě různých pokrmů a čajů. Vyskytuje se divoce v Alpách. Obsahuje silici, která je rovněž nositelkou jejích léčivých vlastností.

Vlastnosti

Libeček lékařský (Levisticum officinale) patří do čeledi miříkovitých (Apiaceae). Je to vytrvalá bylina a v gastronomii se používá jako zelenina.

Bylina roste planě v Alpách a jižní Evropě. Pochází z Íránu a Afghánistánu.

Ve středověku se libeček pěstoval v klášterních zahradách a vyráběl se z něj extrakt proti hadímu uštknutí.

Je to dutý, 1,5 metru vysoký a 3 centimetry tlustý strom s postranními větvemi. Má dělené, lesklé, velké listy a složené úbory matně žlutých květů. Z nich se vyvíjejí vrásčité nažky. Kořen je silný, 20 centimetrů dlouhý.

Libeček má typickou vůni, která připomíná celer.

Povzbuzuje ledviny a střeva, působí močopudně a uvolňuje křeče (spasmolytikum). Chuťově se hodí ke všem výživným pokrmům, např. k zeleninové polévce, salátům. Má tendenci jídlo zjemňovat.

Drogami libečku jsou kořen, nať, list a plod.

Jaké jsou obsahové látky libečku?

Nejdůležitější látkou je silice (až 2,7 %), která se skládá z α-terpineolu, karvakrolu, esterů kyseliny octové a valerové, sloučenin kyseliny ftalové - ftalidů. V kořeni jsou přítomny sacharidy, pryskyřice, kumarin, bergapten a další.

Ostatní části rostliny mají stejné zastoupení těchto látek, ale je jich méně.

Účinky (shrnutí)

  • Diuretikum - močopudný účinek, zvyšuje vylučování moči.
  • Saluretikum - podporuje vylučování chloridu sodného.
  • Karminativum - působí proti nadýmání a plynatosti.
  • Stomachikum - podporuje chuť k jídlu, zvyšuje chuť k jídlu.
  • Emenagokum - upravuje nepravidelnou menstruaci.

Silice podporuje vylučování chloridů a močoviny, ale její diuretické účinky jsou mírné. Lze ji proto použít při těch onemocněních ledvin, kde je poškozena tkáň samotného orgánu (s výjimkou těžkých postižení ledvin). Lze ji také použít při celkové slabosti a zvýšené tvorbě močoviny.

Jednotlivé složky silice napomáhají tvorbě žaludeční kyseliny a trávicích enzymů, a proto lze rostlinu použít při léčbě poruch trávení spojených s nedostatečnou funkcí trávicích orgánů (např. syndrom líného střeva) u starších osob.

Bylo zaznamenáno také použití této drogy při nepravidelné menstruaci.

Klinický výzkum libečku není dostatečný, ale v tradiční medicíně se již dlouho používá k léčbě ledvinových kamenů, syndromu dráždivého tračníku, malárie, angíny, dny, žloutenky a vředů.

Libeček, vegetace a různé části rostliny v koláži
Libeček. Zdroj fotografií: Canva

Vnitřní použití

Nálev - Připravuje se z dávky 1 čajové lžičky kořene na šálek vody, pije se 2 až 3krát denně. Denní dávka nálevu by se měla pohybovat v rozmezí 5,5 až 8 gramů, zejména pokud se používá vůně nebo list.

Je také možné připravit nálev z kořene (Levistici radicis infusum) v množství 10 - 20 gramů drogy na 2 sklenice vody. Půl sklenice se pije 3krát denně.

Nálev lze užívat pouze několik dní (i u pacientů se zdravými ledvinami). Libeček se často kombinuje v čajové směsi s dalšími bylinami, které léčí podobné problémy. Patří sem například měsíček lékařský, mateřídouška, řebříček obecný, saturejka, ale také švédské kapky.

Rostlina se používá také při přípravě polévek, ale také jako dochucovadlo masa nebo salátů.

Vnější použití

Bylina ani výtažky z ní se tímto způsobem nepoužívají.

Sběr a skladování

Libeček lékařský roste planě v Alpách a v jižní Evropě. Běžně se také pěstuje na zahrádkách, přímo na poli nebo v květináčích. Rostlina kvete od července do září. Vyhovuje jí dobře propustná půda obohacená výživným kompostem.

Kořen se sklízí v květnu, list v době květu a semeno po dozrání.

Části rostliny skladujte na suchém místě a nevystavujte je přímému slunečnímu záření. Nejvhodnější jsou tmavé skleněné nádoby, pokud se používá v sušené formě. Čerstvý libeček však lze také zmrazit a použít při přípravě pokrmů.

Toxicita - jaká jsou omezení jeho použití?

Esenciální olej má dráždivý účinek na ledviny. Používání libečku není dovoleno při zánětech ledvin, stejně jako při jiných závažných onemocněních tohoto orgánu. Také se obecně nedoporučuje dlouhodobé používání, zejména vysokých dávek.

V některých případech byla popsána alergie na libeček (vyrážka, dýchací potíže). V takovém případě je třeba přerušit přísun rostliny a vyhledat lékaře.

Není vhodné užívat libeček během těhotenství a kojení.

Furanokumariny přítomné v bylině mohou při vyšších dávkách vést k fotosenzitivitě (přecitlivělost kůže na světlo).

Dávkování a interakce

Doporučené dávkování je 4-8 g denně ve formě nati. Ve formě kořene by nemělo překročit 20 g.

Výtažky z libečku lékařského mohou interagovat s jinými diuretiky (např. furosemid, hydrochlorothiazid), což může vést k vysokým ztrátám tekutin a většímu zatížení ledvin.

Byly zjištěny také interakce s léky na srážení krve (typu warfarinu) i s jinými rostlinami, které mohou vést ke krvácení. Patří mezi ně Matricaria recutita, Trifolium pratense a další. Z tohoto důvodu je lepší neužívat libeček 2 týdny před plánovaným chirurgickým zákrokem.

Bylina se dobře hodí k hovězímu i jehněčímu masu. Zlepšuje jejich stravitelnost.

Éterický olej z libečku lékařského se používá v parfumerii.

Je to léčivá rostlina, která působí na močový a trávicí trakt. Používá se jako přísada do pokrmů a při přípravě čaje.

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

  • MIKA K. Fytoterapie z pera lékaře. Levisticum officinale Koch. 2016. Osveta. s.222-223. [cit. 04.20.2024]. Dostupné z: ISBN 978-80-80-8063-436-0.
  • TREBEN M. Moje léčivé rostliny. Edelweiss officinalis. 2010. Eminent. s.214. [cit. 04.20.2024]. Dostupné z: ISBN 978-80-7281-413-8
  • DUGAS D. 500 nejlepších receptů lidového léčitelství. Libeček lékařský. 2007. Knižní expres. s.68-69. [cit. 04.20.2024]. Dostupné z: ISBN 80-7347-036-5
  • verywellhealth.com - What Is Lovage?
  • Britannica.com - Lovage
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.