Tvrdý vřed: Jaké má příčiny? (neinfekční + infekční)
Tento příznak je hlavní známkou pro pohlavně přenosné onemocnění. A to je syfilis. K jeho přenosu ovšem nedochází jen při pohlavním aktu. Přenáší se tělními tekutinami, a tedy i při líbání. Jinou a neinfekční příčinou kožního vředu je ucpání vývodu potní či mazové žlázy.
Tvrdý vřed je typickým příznakem infekčního onemocnění. Některé vředy nemusí být nebezpečné a infekční. V tom případě může jít o ucpání potní nebo mazové žlázy. Nejčastěji to ovšem souvisí s vředy, které hnisají.
Kožní neinfekční vřed
Příkladem neinfekčního podkožního vředu je ucpání mazové nebo potní žlázy. Ucpání vývodu způsobí hromadění a zánět. Vřed je bolestivý a může vzniknout kdekoli na těle.
A to hlavně tam, kde se nacházejí četné žlázky. Například jako tvrdý vřed na obličeji, na zádech, v podpaží. Vznikají na bakteriálním základě.
Imunitní systém organismu se vyrovnává s takovým zánětem hromaděním hnisu. To je hustá tekutina tvořená bílými krvinkami, rozpadlými buňkami a bakteriemi. Tvoří se tvrdý kožní vřed, otok, zarudnutí a oblast vředu je bolestivá.
Infekční vředy
Tvrdý vřed, který nemokvá a nejde z něj hnis, však nemá s největší pravděpodobností s podobným zánětlivým vředem nic společného. Takové vředy jsou totiž mnohdy bolestivé i na dotek a jsou infekční.
Infekce z nich se může dále rozšiřovat. Pokud je však tvrdý vřed (odborně i ulcus durum) bez hnisu a bez bolesti, jde nejčastěji o příznak syfilidy. To je sice také onemocnění bakteriálního původu, ale jde o nebezpečnou infekční chorobu.
Syfilis, odborně i lues.
Syfilis se přenáší pohlavním stykem a je označována jako pohlavně přenosné onemocnění. Přenos je zajišťován tělními tekutinami, takže k přenosu nemusí dojít jen sexuálním spojením. Může to být například také prostřednictvím slin při líbání.
Syfilis je onemocnění způsobené bakterií Treponema pallidum. Hostitelem této bakterie může být jen člověk. Téměř výhradně se onemocnění přenáší pohlavní cestou a vyskytuje se nejčastěji u lidí ve věku do 30 let.
Bakterie je nebezpečná v tom, že postihuje několik orgánů a soustav v těle. Postihuje tedy nejen kůži, ale i centrální nervový systém, pohybový systém, srdečně-cévní systém a také opěrný systém člověka.
Vřed při syfilidě se objeví na místě, na kterém došlo k přenosu onemocnění.
Tvrdý vřed se objevuje typicky na několika místech na těle. Jedná se nejčastěji o okolí konečníku, jako tvrdý vřed na genitáliích, na rtech, sliznici úst a na jazyce. Ale jeho výskyt může být také na rukou a prstech.
Objeví se zhruba do 3 týdnů po pohlavním styku, při kterém došlo k přenosu a nákaze. Vřed se nejprve objeví jako malá červená piha. Až později získá svoji tvrdost a velikost.
Jeho velikost je zhruba do 2 centimetrů. V některých případech, pokud se vřed vyskytne na penisu, se může při častém kontaktu s kůží vyskytnout i na stehně z vnitřní strany.
Tento typ vředu je nebolestivý. To jej odlišuje od klasických infekčních a zánětlivých vředů na kůži, které jsou bolestivé a mohou hnisat.
Naopak zhruba do dvou měsíců vřed zmizí a místo zůstane bez trvalých poškození. Pokud však tento symptom člověk podcení, může se mu to vymstít.
Neléčená syfilis pokračuje v napadání organismu i dále. Typické je později ztvrdnutí lymfatických uzlin blízko postiženého místa, které také nebolí.
V posledním stadiu onemocnění dochází k nenávratnému poškození více orgánů a systémů člověka. Například k poruchám hybnosti, bolesti svalů, kloubů nebo zad.
Poškozený je centrální nervový systém, dochází ke změnám chování. Někdy může dojít i k demenci nebo ochrnutí.
Onemocnění se léčí antibiotiky a poměrně úspěšně. Objeví-li se u člověka tvrdý vřed v některé z typických lokalit, neměl by tento symptom podcenit a raději navštívit lékaře.
Nesyfilitický tvrdý vřed na genitiliích
Na penisu se mohou vyskytnout i vředy, které neznačí syfilis. A to jsou například vředy při ucpání mazových žláz, vyskytující se na žaludu. Na žaludu se nachází větší množství mazových žláz. Pokud se ucpou, dochází k bakteriálnímu zánětu.
Tento vřed je ale bolestivý, a to hlavně na pohmat, zarudlý. Při jeho prasknutí z něj vytéká hnis. Rychle se hojí a při léčbě pomáhají lokálně aplikovaná antibiotika, tedy masti.
Jiným případem je měkký vřed, označovaný také jako ulcus molle. Stejně je to infekční onemocnění. Od vředu při syfilis ho odlišuje bolestivost a na pohmat není tvrdý. Jeho původcem je Heamophilus durceyi.