- wikiskripta.eu - obecné informace o zubech
- stomaklinik.sk - informace o parodontóze
Kývání zubů: Jaké jsou příčiny (v dospělosti i u dětí)?
Mléčné zuby se u dětí uvolňují přirozeně, aby je mohly nahradit dospělé, trvalé zuby. U dospělého je to ale jev, který značí onemocnění. Zanedbání může znamenat vážné komplikace.
Kývání zubů může být způsobeno buď onemocněním a zánětem konkrétního zubu, nebo onemocněním postihujícím i závěsný aparát zubu, případně celou dáseň.
Velmi často jde o příznak zánětlivého nebo infekčního onemocnění v ústní dutině.
V tom případě je třeba vyhledat odborné lékařské ošetření u stomatologa. Ten umí určit příčinu kývání. Samozřejmě je třeba ještě před samotnou návštěvou vyloučit vlivy a příčiny externí, které nemají souvislost s ústní dutinou.
V dětském věku
U dětí je kývání zubů například způsobené přirozeným nahrazováním mléčných zubů trvalým chrupem. Mléčné zuby se začnou kývat a později vypadávat. Jako první se začínají kývat přední zuby. Dítěti začnou pak růst nové zuby, které jsou již trvalou součástí chrupu.
U dospělých
U dospělých může být kývání zubu spojené například se zubním kazem, který se rozšířil i do kořene a mohl způsobit ojedinělý zánět. Ten se nerozšířil na další zuby a vlivem zánětu se začal zub kývat.
Takto nestabilní lůžko může nastat v případě komplikací po opravě zubu. Ale i pokud člověk ignoruje příznaky zubního kazu. Ten se následně rozšíří až do kořene k zubu, a to do jeho závěsného aparátu.
Zánět dásní jako příčina
Pokud je ale kývání zubů rozšířeno na několik zubů v rámci ústní dutiny, je tu už podezření na zánětlivý proces v dásni. Velmi rozšířený je zánět dásně, rozděluje se na:
- gingivitidu
- parodontitidu
- paradentózu
- atrofii parodontu, nejzávažnější stav
Gingivitida
Dáseň (gingiva) je součástí závěsného aparátu zubu. Obklopuje zuby. Při zánětu dásně (gingivitidě) jsou přítomné příznaky:
- otok, zduření dásně a změna jejího tvaru
- bolest
- zarudnutí
- krvácení
- někdy i tvoření hnisu, mokvání
- v některých případech může stoupat tělesná teplota
Velmi často se projevuje kývání zubů při zánětu dásně, který je způsoben vznikem zubního plaku. Ten vzniká v důsledku nedostatečné nebo nesprávné dentální hygieny.
Zubní povlak je tvořen i bakteriemi, které se mohou dostat do zubu a dásně a vyvolat zánět, bolest a samozřejmě i kývání zubu. Také se může infekce rozšířit i do jiných zubů v okolí. Právě proto je třeba v tomto případě vyhledat co nejdříve stomatologa, který může chrup vyšetřit a ošetřit.
Parodontitida
Zánět závěsného aparátu zubu se nazývá parodontitida. Jde o zánět, který je umístěn v oblasti dásně, kde přiléhá těsně k zubu. Mnohdy má tento zánět tendenci šířit se i přímo ke kořeni zubu.
To vyvolá oslabení stability, ústup dásně, a to může způsobit i kývání daného zubu. Dochází k postupnému zničení závěsného aparátu, vzniku patologického chobotu, obnažování zubních krčků. Postupně, pokud se stav neřeší, k uvolnění zubu.
Paradentóza
Paradentóza navazuje také na podobný případ. Protože i tento stav je onemocněním závěsného aparátu zubu. Zde ovšem nedochází k zánětlivému šíření, ačkoli je stabilita i v tomto případě narušována. To má za následek kývání zubů.
Při paradentóze je charakteristické i krvácení dásní, a to zejména při čištění zubů. Při paradentóze může dojít k rychlému rozšíření i na ostatní zuby. A právě proto je třeba v případě podezření na tuto nemoc co nejdříve začít odbornou léčbu u stomatologa.
Atrofie parodontu
Přirozeně k ní dochází ve stáří, a to většinou po 60. roku života. Onemocnění je nezánětlivé a na všech zubech poměrně stejné. Nastává úbytek tkáně závěsného aparátu a také tkáně v čelisti a úbytek cementu.
Při stařeckém typu není léčba významná. Ale pokud se vyskytne dříve a přidruží se k ní i jiné potíže, je třeba odborné vyšetření. Samozřejmě i léčba, kterou navrhuje stomatolog.