Léčba zánětu vaječníků: Co dělat proti bolesti? Léky a antibiotika?

Pokud se potvrdí probíhající zánět, podávají se v akutní fázi širokospektrální antibiotika. V některých případech se podávají také protizánětlivé léky a léky proti bolesti.

Doba trvání léčby je přibližně 10–14 dní. Ve většině případů je léčba úspěšná a zánět je vyléčen.

Pokud je průběh infekce závažnější, je obvykle nutná hospitalizace a podávání antibiotik přímo infuzí.

U těžkého zánětu s probíhajícím abscesem je nutná chirurgická léčba. Odstranění hnisavého ložiska zabrání dalším komplikacím.

U chronické formy se doporučuje enzymová terapie, imunizační terapie k posílení imunity a nesteroidní antirevmatika.

Terapie zahrnuje také klid na lůžku, odpočinek na lůžku, léky na podporu imunity, dostatečný příjem tekutin.

Při akutním stavu se doporučuje přikládat na bolestivé místo led. Led nejenže zmírňuje bolest, ale také snižuje průtok krve v oblasti zánětu a zpomaluje jeho šíření do okolních tkání.

Po odeznění akutní fáze se podává tepelná léčba. Teplo zvyšuje krevní oběh a zlepšuje hojení. Aplikace tepla se doporučuje ke zmenšení změněné tkáně postižené zánětem a snížení rizika vzniku jizev.

Terapeutická metoda aplikace tepla na podbřišek.
Přiložením termoforu naplněného teplou vodou se zahřeje oblast podbřišku a zvýší se její prokrvení. Termofor naplněný vodou a umístěný v mrazáku lze použít při aplikaci ledových obkladů ke zmírnění bolesti při zánětu. Zdroj: Getty Images

Doporučují se sedací koupele, přikládání teplých obkladů na podbřišek. Tepelná léčba se provádí až po vyléčení zánětu, aby nedošlo k opětovnému vzniku zánětu.

U chronických zánětů se doporučují koupele s bahenními zábaly.

Zánět vaječníků a domácí léčba

Při domácí léčbě je nejlepší přijmout opatření zejména v oblasti prevence a předcházení zánětu. Protože infekce velmi často vzniká přenosem z prostředí, je třeba dbát na dostatečnou hygienu a také na nošení teplého oblečení. Podchlazení není příčinou, ale je velmi významným rizikovým faktorem.

Pokud již zánět vaječníků máte, může vám pomoci domácí "léčba" bylinkami nebo bylinkovým čajem.

Na zánět vaječníků a zhoršenou funkci vaječníků velmi dobře pomáhá kontryhel. Ať už se jedná o čaj, nebo sedací koupel, obojí pomáhá i při chronickém opakování onemocnění. Kontryhel také zmírňuje výtoky a svědění v intimní oblasti.

fsdílet na Facebooku