Možnosti léčby prostatitidy: léky, antibiotika, operace?

Konkrétní způsob léčby závisí na příčině zánětu. Léčba spočívá v odstranění příčiny a odstranění nežádoucích klinických příznaků.

Léčba může být konzervativní, farmakologická a operační. Ve většině případů prostatitidy se jedná o kombinaci farmakoterapie a úpravy životního stylu.

Konzervativní léčba a úprava životního stylu

U prostatitidy by se měl pacient kromě odborné léčby zaměřit také na zlepšení životního stylu. Důležité je dostatečné pití čisté vody nebo bylinných čajů. Pitný režim podporuje pravidelné a zdravé vylučování.

Je třeba se vyhýbat zejména alkoholu a jiným dráždivým nápojům nebo potravinám (ostrým, kořeněným). Pacient by se měl vyhýbat dlouhé jízdě na kole.

Prostata jako pohlavní orgán úzce souvisí s vylučovací soustavou, a proto se její zánět projevuje jako problém s močením. Základem konzervativní léčby je nezadržovat močení a močit pravidelně během dne.

Před spaním je vhodné pít méně tekutin a vymočit se tak, aby v močovém měchýři nezůstávala přebytečná moč.

Farmakologická léčba

Základní formou léčby je medikamentózní terapie, zejména u zánětlivé (bakteriální) akutní a chronické prostatitidy.

Používá se antibiotická léčba s perorálním podáváním. Možná je také indikace lokálních léků ve formě krémů a mastí. Běžná je symptomatická léčba, tedy nesteroidní léky snižující bolest a zánětlivý proces.

Urolog může předepsat léky na zpomalení růstu prostaty, na podporu pravidelného močení nebo spasmolytika na uvolnění svalů.

Alfa blokátory jsou možným lékem, který pomáhá uvolnit močový měchýř a ulevit pacientovi od pocitu bolestivého močení.

Typ zvoleného léku závisí na přesné příčině prostatitidy.

Chirurgická léčba

Prostatitida je poměrně závažné onemocnění, protože její neléčení může ovlivnit samotnou plodnost muže.

Jako poslední možnost může být v některých případech indikována chirurgická léčba. Tento způsob se volí, pokud pacient nereaguje pozitivně na konzervativní a farmakologickou léčbu. 

Chirurgická léčba se uplatňuje především v případě chronické prostatitidy, nejčastěji z důvodu jejího nadměrného zvětšení (hyperplazie) nebo často se opakujících zánětů.

V tomto případě je nutné odstranit část nežádoucí tkáně prostaty a uvolnit průchodnost močové trubice. Je možná endoskopická operace nazývaná jako transuretrální resekce prostaty.

fsdílet na Facebooku