Léčba vrozených srdečních vad: Léky i chirurgie
Léčba se odvíjí od formy a rozsahu onemocnění. Některé malé defekty se časem samy upraví, některé nepotřebují léčbu. Jiným příkladem jsou onemocnění, která jsou závažnějšího charakteru.
Léčba léky (farmakologická terapie) má za úkol zmírnit obtíže a případně podpořit činnost srdce.
Ve většině případů je nutný invazivní zákrok = operace nebo katetrizace.
Katetrizace se provádí za pomoci katétru. Katétr je dlouhá flexibilní trubka, která se vpravuje do cévy a cévním oběhem se přistupuje do srdce.
Operační řešení se provádí za pomoci otevřené operace srdce přes hrudník. Srdce je během výkonu zastaveno s použitím mimotělního oběhu.
Příkladem je:
- uzavření defektu
- korekce pozice cév
- plastika či náhrada chlopně, cévy
Transplantace je nutná tehdy, pokud se chirurgicky nedá vrozená choroba srdeční napravit.

Bc. Lukáš Tóth
Zdravotnický pracovník
Střední zdravotnická škola v Nitře mi dala základ pro uplatnění se v oblasti zdraví a nemocí. Díky ní jsem 2 roky pracoval na traumatologické klinice a ambulanci ve FN Nitra. Od roku 2006 jsem byl zaměstnán v záchranné zdravotní službě, kde jsem setrval do roku 2017.
Bakalářské studium jsem absolvoval na Univerzitě Konstantina Filozofa v Nitře v oboru urgentní zdravotní péče. Bakalářský titul mi umožnil pokračovat v poslání zdravotnického záchranáře. Mezitím jsem získal místo na tísňové lince 155. V přednemocniční zdravotní péči tak působím do dnešní doby.
Zájem o člověka, zdraví a i samotné nemoci jsem měl už v dětství, což mi dalo předpoklad věnovat se tomuto tématu i v dospělosti. Studium a získávání nových informací v praxi mi poskytlo skvělý podklad pro psaní odborných textů, a to v podobě článků, kterým porozumí i běžní lidé. Moje záliba v portálu Zdravotník má tak pevné základy v letech praxe i v osobním zájmu. Podobně mě zajímá i zdravá strava, výživa a celkově zdravý životní styl. Svůj volný čas vyplňuji rodinou a sportem.
Zobrazit všechny články autora