Léčba syndromu karpálního tunelu: Léky, masti, cviky, operace
Čím dříve se začne s léčbou, tím je prognóza lepší. Při zachycení syndromu karpálního tunelu ještě v úvodních fázích je možné úplné vyléčení a 100% navrácení citu do rukou. Využívá se konzervativní nebo chirurgická léčba.
V úvodních fázích se nejčastěji volí terapie formou dekomprese karpálního tunelu, kdy se používá fyzikální terapie a rehabilitace. Obstřiky zápěstí lokálními anestetiky, kortikoidy a antirevmatiky. Vhodný je zvýšený příjem vitaminů skupiny B a kyseliny alfa lipoové.
Důležitý je také klidový režim a snížení zátěže na horní končetinu. Je nutné ruku udržovat v klidném stavu a samozřejmě ve vhodné poloze. Také je vhodná fyzioterapie, která zahrnuje ultrazvuk, laser, magnetoterapii. Jako vhodná se může osvědčit i lymfodrenáž.
Vhodné a osvědčené je použití dlah, ortéz, a tedy imobilizace dané oblasti. Případně se přes den mohou přikládat i studené obklady, které urychlí regeneraci. V případě, že je onemocnění již v pozdější fázi nebo konzervativní léčba nezabrala, je nutná chirurgická léčba.
Operační řešení je indikováno v případě středně těžkého až těžkého postižení. Při chirurgickém výkonu se přeruší příčný vaz, a tak se uvolní útlak. Volit lze mezi klasickou metodou, ale i endoskopickým zákrokem. Důležitá je i následná správná pooperační péče. Pomáhá tlaková masáž. Do 3 měsíců je ruka schopná plného zatížení.