Léčba rakoviny žaludku: operace, odstranění žaludku, radio/chemoterapie
Úspěšnost léčby, délka a kvalita života závisí na včasné diagnóze.
U pokročilého nádorového onemocnění byla zaznamenána pětiletá míra přežití přibližně 20 %. Při včasné diagnostice nádorového onemocnění se pětiletá míra přežití zvyšuje až na 95 % případů.
Podle výsledků a klasifikace TMN lékaři určí, zda lze nádor operovat, či nikoli.
Rakovina žaludku se primárně léčí chirurgicky jeho odstraněním. Vysoká úspěšnost chirurgického vyléčení rakoviny žaludku je však pouze u časnějších stádií onemocnění.
Endoskopická resekce je chirurgický zákrok prováděný v případě, že je malý nádor omezen na vnitřní vrstvu žaludeční sliznice. Při zákroku lékař zavede přes krk do žaludku speciální trubičku. Pomocí trubičky odstraní nádor a infikovanou tkáň.
Pokud je nádor již příliš velký, může být provedeno částečné nebo úplné odstranění žaludku - subtotální nebo totální gastrektomie.
V pokročilých stádiích onemocnění, kdy nádor není operovatelný z důvodu šíření do okolí a metastáz, se volí chemoterapie nebo radioterapie. Cílem radioterapie nebo chemoterapie je zničit karcinogenní buňky a prodloužit pacientovi život.
Ve většině případů je nádor v pokročilém stádiu již v době stanovení diagnózy. Proto pacienti často podstupují předoperační chemoterapii. U většiny pacientů po operaci opět následuje chemoterapie nebo chemoterapie kombinovaná s radioterapií.
Chirurgický zákrok (odstranění nádoru a infikované tkáně) je metodou léčby prováděnou za účelem úplného vyléčení této rakoviny žaludku.
Pokud operace není vůbec možná, obvykle se provádějí jiné léčebné strategie s cílem odstranit příznaky onemocnění, prodloužit a zlepšit kvalitu života pacienta.
Léčba recidivujícího karcinomu závisí na rozsahu, v jakém se karcinom vrátil. Možnosti léčby projednává multidisciplinární tým složený z onkologa, chirurga, gastroenterologa a radiologa.