Léčba polymyozitidy a dermatomyozitidy: Léky i režimová opatření
Léčba onemocnění je režimová (nefarmakologická) a farmakologická. Nelze je vyléčit. Proto se terapie snaží dosáhnout jejich útlumu a prodloužení intervalu bez příznaků, stejně jako i zvýšení svalové síly.
Neléčení a zanedbání léčby může vést k nevratnému poškození svalů a zdraví a k ohrožení života.
Při zánětlivé aktivitě je důležitý dostatečný odpočinek a omezení fyzické či psychické zátěže. Pomáhá fyzioterapie a vhodný způsob cvičení, strečink, prvotně pod odborným vedením.
Samozřejmostí je psychická podpora, a to v každém věku.
Při dermatomyozitidě i ochrana před slunečním zářením.
Cílem farmakologické léčby je zmírnit zánět, tj. aktivitu imunity, a přidružené příznaky.
Používají se:
- kortikosteroidy
- metotrexát
- imunosupresivní léky, cyklosporin a jiné
- imunoglobuliny
- antibiotika při zánětlivých komplikacích
Bc. Lukáš Tóth
Zdravotnický pracovník
Střední zdravotnická škola v Nitře mi dala základ pro uplatnění se v oblasti zdraví a nemocí. Díky ní jsem 2 roky pracoval na traumatologické klinice a ambulanci ve FN Nitra. Od roku 2006 jsem byl zaměstnán v záchranné zdravotní službě, kde jsem setrval do roku 2017.
Bakalářské studium jsem absolvoval na Univerzitě Konstantina Filozofa v Nitře v oboru urgentní zdravotní péče. Bakalářský titul mi umožnil pokračovat v poslání zdravotnického záchranáře. Mezitím jsem získal místo na tísňové lince 155. V přednemocniční zdravotní péči tak působím do dnešní doby.
Zájem o člověka, zdraví a i samotné nemoci jsem měl už v dětství, což mi dalo předpoklad věnovat se tomuto tématu i v dospělosti. Studium a získávání nových informací v praxi mi poskytlo skvělý podklad pro psaní odborných textů, a to v podobě článků, kterým porozumí i běžní lidé. Moje záliba v portálu Zdravotník má tak pevné základy v letech praxe i v osobním zájmu. Podobně mě zajímá i zdravá strava, výživa a celkově zdravý životní styl. Svůj volný čas vyplňuji rodinou a sportem.
Zobrazit všechny články autora