Léčba oparu/herpetu: Léky k vyléčení?

Léčba herpes viru neexistuje.

Herpes je virové onemocnění. Nepoužívají se antibiotika, ale antivirotická léčba - acyklovir, a to tabletovou nebo infuzní formou.

Nekomplikovaný opar by se měl zahojit a zmizet v průběhu týdne až 10 dní. Pro léčbu oparu na rtu se prodávají i volně prodejné masti či krémy či náplasti.

Je nicméně důležité aplikovat mast co nejdříve – už při projevu prvotních příznaků.

Terapie se zaměřuje na zamezení šíření viru, posílení imunity a zkrácení léčby. Důležitá je i symptomatická léčba, jejímž úkolem je zmírnění potíží, a to zejména při mírné formě.

V případě těžšího průběhu jsou dostupná antivirotika, která zmírňují potíže a zkracují dobu celkového léčení. Používají se i při primoinfekci zejména v dětství, u novorozenců a lidí s poruchou imunity či v jiných konkrétních případech.

Co ještě při oparu pomáhá?

Důležitá je i lokální léčba. Ta je dostupná v podobě různých přípravků, které jsou volně dostupné v lékárně. Příkladem jsou gely, roztoky, náplasti, výplachy, čaje (heřmánkový, řepkový). A produkty s výtažky z meduňky lékařské, česneku, červené mořské řasy, cannabis sativa či čajovníkový olej.

Při podpoře imunity se podává vitamin C, extrakt z echinacey či betaglukánové doplňky. Imunolog indikuje imunomodulační léčbu.

Významná je i prevence šíření. Děti a lidé s probíhajícím onemocněním by měli používat vlastní hygienické prostředky, ručník, příbor či skleničky.

U dospělých je nutná sexuální abstinence.

Pokud ani po dvou týdnech léčení tímto konzervativně opar nezmizí, je nutné další lékařské vyšetření.

Na zmírnění bolestí je možné užívat farmakologické přípravky proti bolesti. Pomoci mohou i teplé nebo studené obklady.

fsdílet na Facebooku