Léčba nadýmání: Léky, probiotika i vláknina + dostatek pohybu

Léčba plynatosti závisí na příčině. V případě, že jde o narušení střevní mikroflóry, jsou nejlepší přípravky jako probiotika a prebiotika. Důležité jsou i v období užívání antibiotik a po ATB léčbě. Tyto přípravky pomáhají normalizovat mikrobiální flóru ve střevě. Jsou volně prodejné ve formě výživových doplňků.

Důležitá je i vláknina.

Nicméně, její zvýšený příjem třeba postupně rozdělit alespoň do období dvou týdnů. Nárazové navýšení by mohlo paradoxně způsobit nafouknuté břicho a plynatost. Významnou roli má úprava stravovacích návyků, samotných potravin a podpora správné funkce trávení.

Zároveň existují i farmakologické přípravky. Příkladem je simetikon, který rozkládá plynové bubliny ve střevě. Obsahují ho různé farmakologické produkty. Jeho použití si našlo význam už v dětském období, kdy pomáhá při dětských střevních kolikách.

Známé jsou i kapky ColiPrev, které se podávají dětem od narození. Nahrazují laktázu, čili enzym, který štěpí a tráví laktózu neboli mléčný cukr. 

Do podpůrné léčby se dají zahrnout i domácí, přírodní produkty. Je to například majoránka, kmín, bazalka, meduňka, fenykl, anýz, koriandr či kopr, a to i odvary a čaje z nich. Pro uvolnění nafouknutého břicha je dobrý i pohyb, jelikož inaktivita zpomaluje střevní motilitu.

Pokud je příčinou jiná nemoc, je třeba léčit ji. Příkladem je zánět střeva. Vážné ohrožení zdraví nastává při střevní neprůchodnosti. Stejně i při nádorovém onemocnění. Základem je, pokud potíže trvají delší dobu, odborné vyšetření.

fsdílet na Facebooku