Léčba nadýmání: Léky, probiotika i vláknina + dostatek pohybu
Léčba plynatosti závisí na příčině. V případě, že jde o narušení střevní mikroflóry, jsou nejlepší přípravky jako probiotika a prebiotika. Důležitá jsou i v období užívání antibiotik a po léčbě antibiotiky. Tyto přípravky pomáhají normalizovat mikrobiální flóru ve střevě. Jsou volně prodejné ve formě výživových doplňků.
Důležitá je i vláknina.
Její zvýšený příjem je nicméně třeba postupně rozdělit alespoň do období dvou týdnů. Nárazové navýšení by mohlo paradoxně způsobit nafouknuté břicho a plynatost. Významnou roli má úprava stravovacích návyků, samotných potravin a podpora správné funkce trávení.
Zároveň existují i farmakologické přípravky. Příkladem je simetikon, který rozkládá plynové bubliny ve střevě. Obsahují ho různé farmakologické produkty. Jeho použití si našlo význam už v dětském období, kdy pomáhá při dětských střevních kolikách.
Existují kapky, které se podávají dětem od narození. Nahrazují laktázu (enzym, který štěpí a tráví laktózu neboli mléčný cukr).
Do podpůrné léčby se dají zahrnout i domácí, přírodní produkty. Je to například majoránka, kmín, bazalka, meduňka, fenykl, anýz, koriandr či kopr. Dělají se z nich odvary a čaje. Pro uvolnění nafouknutého břicha je dobrý i pohyb, jelikož inaktivita zpomaluje střevní motilitu.
Pokud je příčinou jiná nemoc, je třeba léčit ji. Příkladem je zánět střeva. Vážné ohrožení zdraví nastává při střevní neprůchodnosti nebo při nádorovém onemocnění. Pokud potíže trvají delší dobu, je důležité odborné vyšetření.