Jak se léčí migréna? Jaké léky pomohou a jak se vyhýbat provokaci
Člověk s migrénou by se měl v první řadě vyhýbat provokujícím faktorům. Jedná se o spouštěče jako stres, únava, nedostatek odpočinku a spánku. Dále také nevhodné jídlo nebo alkohol.
U žen hlavně červené víno.
Opatrnost je třeba zachovat také při užívání hormonálních přípravků. A to i v případě antikoncepce či hormonální léčby. Hlavní formou léčby při mírné migréně je volba léků tlumících bolest, tedy analgetik s obsahem paracetamolu nebo nesteroidní antiflogistikum.
V některých případech je nutná i další symptomatická léčba. V případě těžké formy migrény se volí léky, jako jsou triptany, případně opioidní analgetika, antagonisté dopaminu.
V některých případech může bolest přetrvávat.
Pokud záchvat trvá více než 72 hodin, jde o status migrenosus.
Při výskytu tohoto typu se doporučuje vyšetření, jehož cílem je změna léčby. Ve vážných případech je možná i hospitalizace, intravenózně se podává valproát nebo dihydroergotamin.
Profylaktická léčba se volí v případě, když se migréna opakuje během měsíce často a trvá více než 24 hodin. Využívají se skupiny léků, jako jsou inhibitory 5-HT2 receptorů, beta blokátory, tricyklická antidepresiva, blokátory Ca kanálů.