Léčba spinální stenózy: Léky, cvičení až po operaci

Léčba se dělí na konzervativní a chirurgickou.

Konzervativní léčba zahrnuje především v akutní fázi klid na lůžku a úlevu od bolesti. První je farmakoterapie analgetiky, přidávají se nesteroidní protizánětlivé léky (antiflogistika), myorelaxancia k uvolnění svalů, obstřiky.

Existují také léčivé formy s lokálním účinkem. Příkladem jsou různé masti, náplasti nebo gely s analgetickým nebo lokálně anestetickým účinkem. Případně hřejivé náplasti, obklady a aplikace suchého tepla.

Ke stabilizaci může pomoci ortéza, korzet, krční límec, bederní pás.

Doporučuje se cvičení s ohledem na kondici páteře. To je důležité také pro posílení zádových svalů. Důležité je správný postoj, držení těla nebo pohybové návyky.

Je důležité myslet na ergonomii, ať už doma, nebo v práci.

V dnešní době jsou k dispozici školy zad, školitelé a terapeuti se zkušenostmi v této oblasti.

Nezbytný je dostatečný pohyb a omezení nečinnosti. Sedavý způsob života je zdrojem různých problémů s páteří.

Správnou pohybovou aktivitu je nutné konzultovat s lékařem, zejména v případě jiných onemocnění (kardiovaskulární choroby, cukrovka, onemocnění dýchacích cest atd.).

V případě zdravotních omezení páteře postačí i prostá chůze, která by měla být pravidelná a v denní dávce.

Vhodné je plavání, jízda na kole, běh, běh na lyžích, nordic walking, již zmíněná chůze, léčebný tělocvik nebo léčebná tréninková terapie.

Důležitá je samozřejmě také rehabilitace, fyzioterapie nebo akupunktura.

PLUS...

Je třeba myslet na zdravý životní styl se zaměřením na racionální výživu. Je třeba zvážit dostatek vitaminů, minerálů, plus doplňky stravy s obsahem vitaminů C, E nebo B komplexu, podporu kloubů.

Pokud konzervativní přístup selže, je třeba konzultovat stav s neurochirurgem a zvážit indikaci k chirurgickému zákroku. Indikací je těžká stenóza a syndrom kaudy.

Cílem je rozšíření páteřního kanálu a zpevnění postižené části páteře.

fsdílet na Facebooku