Léčba: Jak odstranit fibrom? (formy, laser, dusík i chirurgie)
Pokud fibromy na kůži nezpůsobují žádné problémy a nenacházejí se na nepraktických místech, není nutné zahájit léčbu. Pokud vám ale výrůstek esteticky vadí, je možné jeho odstranění.
Pokud naopak fibrom svědí, pálí, mění růstový charakter nebo prakticky vadí při běžných činnostech, pak dochází k lékařskému odstranění fibromu.
Fibrom ani žádný jiný kožní výrůstek není vhodné odstraňovat samostatně v domácím prostředí.
Způsoby odstranění kožního fibromu
Excize (vyříznutí): Chirurgické odstranění fibromu pomocí lékařského skalpelu a následné sešití rány. Nevýhodou je následná péče o vzniklou kožní jizvu.
Exkochlace: Odstranění kožního výrůstku pomocí speciální ostré lžičky. Dochází ke vzniku velmi malé jizvy.
Zmrazení dusíkem: Vypálení fibromu tekutým dusíkem bez vzniku jizvy. Metoda je využívána většinou u bradavic a papilomů.
Laser: Dochází k vypálení a odstranění fibromu pomocí přístroje laseru. Při této metodě nevzniká klasická jizva. Tento zákrok však může být finančně náročnější.
Aplikace kortikosteroidu: Pacientovi je podána kortikosteroidová injekce, která vede k odumření a odstranění kožního fibromu.
Vhodný způsob léčby závisí na typu a velikosti fibromu, jeho přesné lokalizaci a charakteru.
Způsob léčby vyhodnocuje a doporučuje lékař.
K odstranění kožních fibromů se obvykle anestetikum nevyužívá. Pokud při odstraňování však pacient pociťuje bolest, lze využít anestetický krém nebo injekci k lokálnímu znecitlivění ošetřované oblasti.
Je třeba být seznámen s tím, že po odstranění kožního fibromu se jeho růst může opětovně vrátit, a to i na stejném místě.
Zdravotní rizika při odstraňování fibromů jsou minimální, jelikož se jedná o malý a krátký povrchový zákrok. Přesto může při zákroku dojít slabému krvácení. Velmi vzácně může být krvácení silnější nebo může vzniknout infekce.
Riziko komplikací je možné výrazně snížit při dostatečném informování doktora o lécích, léčivech a výživových doplňcích, které pacient užívá. Je třeba se po zákroku řídit zdravotními pokyny ošetřujícího lékaře.