Léčba chronické pankreatitidy: Léky, dieta či chirurgie a jiné
Cílem léčby je snížení bolesti břicha a zlepšení vstřebávání živin. Vždy je potřebná dieta, která spočívá ve snížení množství tuku ve stravě a zvýšení bílkovin a sacharidů.
Léčbu chronické pankreatitidy můžeme rozdělit na medikamentózní, endoskopickou a chirurgickou.
Medikamentózní léčba
Má několik forem...
Léčba sníženého vstřebávání živin
Úplné korekce nadměrného množství tuku ve stolici v důsledku poruchy metabolismu tuků (steatorey) se běžně nedosahuje. Vhodnou léčbou ji ale lze kontrolovat, aby se u pacienta obnovila absorpce tuku na přijatelnou úroveň. To nemocnému umožní přibrat na váze snížením průjmu.
U pacientů se steatorea nevyvine, dokud hladina lipázy neklesne na méně než 10 % normální hodnoty.
Vzhledem k tomu se základ léčby vyvinul prostřednictvím podávání náhrady lipázy pomocí použití pankreatických enzymů, které byly primárně z prasečích zdrojů.
Pacienti by měli užívat pankreatické enzymy během jídla. Zlepší se tak vstřebávání tuků a snižuje se také bolest břicha. Některé studie to ale nepotvrzují.
Při léčbě pankreatickými enzymy člověk obvykle přibere na váze, má menší denní stolici, nemá ve stolici žádné kapky oleje a celkově se cítí lépe.
Pokud jsou tato opatření neúčinná, může se pokusit o další snížení příjmu tuků v potravě. Mohou být potřebné i doplňky vitamínů rozpustných v tucích (A, D, E a K) a vitaminu B12. Ke snížení oxidačního stresu se někdy používá selen.
Léčba bolesti
Léčba chronické bolesti u pacientů s chronickou pankreatitidou může být frustrující pro lékaře i pacienty.
Patogeneze bolesti zůstává nedostatečně pochopena. Předpokládá se, že je spojena se zánětem kolem nervových zakončení ve slinivce břišní, zvýšeným tlakem ve velkých i malých kanálcích slinivky břišní a v pankreatickém parenchymu nebo karcinomem slinivky břišní.
Vzhledem ke značným obtížím při léčbě pacientů s chronickou pankreatitidou je třeba vyvinout systematický přístup k léčbě jejich bolesti.
Používají se:
- nesteroidní protizánětlivé léky (ibuprofen, naproxen, diklofenak)
- tramadol, hydrocodon
- antidepresiva
- kortikosteroidy při autoimunitní chronické pankreatitidě
Léčba cukrovky
Diabetické léky užívané ústy zřídka pomáhají při léčbě cukrovky způsobené chronickou pankreatitidou.
Inzulín je obecně potřebný, ale může způsobit problém. Nemocní lidé mají také snížené hladiny glukagonu, což je hormon, který vyrovnává účinky inzulínu.
Nadbytek inzulínu v krevním oběhu způsobuje nízké hladiny glukózy (cukru) v krvi. To může vést k hypoglykemickému kómatu.
Endoskopická léčba
Mnozí experti se domnívají, že endoskopická léčba má jako metoda první linie velký význam především u pacientů, kteří jsou nevhodní k chirurgické léčbě, při selhání medikamentózní léčby.
Provádí se pomocí ERCP (endoskopická retrográdní cholangioskopie). Během vyšetření endoskopem vloženým do úst pacienta se přechází do tenkého střeva. Nasonduje se pankreatický vývod. Může se rozšířit nebo se z něho může odstranit kamínek. Tím se sníží tlak v pankreatickém vývodu, což vede k úlevě od bolesti.
Chirurgická léčba
Výběr operace závisí na klinickém problému a předoperačním posouzení abnormality. Obecně se přístup zaměřuje buď na zlepšení drenáže pankreatických kanálků, nebo na odstranění nemocného orgánu.
Údaje naznačují, že chirurgická drenáž pankreatického vývodu je účinnější než endoskopická drenáž u pacientů s obstrukcí vývodu slinivky břišní v důsledku chronické pankreatitidy.