Jak se léčí artróza? Dá se zastavit? Léky i úprava životosprávy

Léčba bývá ztížená faktem, že není známá přesná příčina onemocnění. Důležitá je vhodná prevence, jako je správná životospráva a dostatek pohybu. Nefarmakologický přístup klade důraz na poučení pacienta a režimová opatření (úprava sportovních aktivit a pohybových návyků). Vhodné je plavání a jízda na kole.

Významná je i fyzikální a pohybová léčba, například hydroterapie, elektroterapie, magnetoterapie, laser, ultrazvuk a rázová vlna. V případě nadváhy a obezity je důležitá i úprava tělesné hmotnosti.

Při léčbě se používají i protetické pomůcky, ortézy a opěrné pomůcky. Své místo má akupunktura a alternativní či homeopatická léčba.

Farmakologická léčba je samozřejmě také důležitá, a to hlavně pro tlumení bolesti.

Léky mají význam i pro snížení dopadu a omezení komplikací, čímž mají zvýšit kvalitu života a omezit progresi onemocnění. Využívají se analgetika, nesteroidní antirevmatika a kortikoidy. Dále lze využít léky ze skupiny SYSODOA, glukosamin sulfát, chondroitin sulfát, kyselinu hyaluronovou a diacerhein (extrakt z rebarbory). Aplikuje se i lokální léčba, která doplňuje ostatní formy.

Možný je také endoskopický zákrok (artroskopie) s minimální dobou rekonvalescence. Během něj se kloub vyplachuje a odstraní se z něj drobná drť. Při nutnosti chirurgického operačního zákroku, jako je totální umělá kloubní náhrada (endoprotéza), se hodnotí celkový stav pacienta s přihlédnutím na ostatní onemocnění. Následuje pooperační péče a rehabilitace.

fsdílet na Facebooku