Jak se léčí a jaké léky zabírají na artritidu?
V případě autoimunitních obtíží není artritida úplně vyléčitelná nemoc. Ale na základě pokroku medicíny je možné natolik zmírnit následky, že nemoc nemusí vážněji zasáhnout do kvality života.
Léčba je komplexem režimových opatření. Ta vyžadují klid a co nejnižší míru zatěžování postiženého kloubu. Potřeba je také farmakologická léčba, která tlumí bolest a zmírňuje průběh zánětu. Úlohou léčby je samozřejmě zabránit poškození a deformacím kloubu.
Používají se nesteroidní antirevmatika (NSA), antiflogistika, ale i kortikoidy pro snížení zánětlivé reakce. Také další léky, jako je biologická léčba, s cílem utlumit specifické faktory imunitních procesů. V případě infekčního zánětu se nasazují antibiotika.
Užívají se i prostředky na zmírnění otoků a dalších projevů nemoci. Při onemocnění dna se užívají léky podporující vylučování kyseliny močové ledvinami přímo do moči. Následně se léčí ostatní obtíže, a to i s přihlédnutím na postižení dalších částí těla.
Pokud nepomůže konzervativní forma léčby a klouby jsou významně poškozené a deformované, v některých případech se volí chirurgický zákrok. Jedná se například o chirurgické korekční zákroky či umělé kloubní náhrady.
Pomáhá i rehabilitační a lázeňská léčba.
Pohybová aktivita je celkově důležitou složkou léčby. Využívají se individuálně upravené formy tělocviku, ergoterapie, ale i vodoléčba, aplikace chladu a další fyzikální metody či masáže. Vhodná je i magnetoterapie nebo terapie světlem, tedy bioptronová lampa.