Alopecie: Léčba je ambulantní i domácí. Léky lokální i celkové
Léčba alopecie může být ambulantní i domácí. Často se využívá jejich kombinace, při které se jednotlivé způsoby doplňují.
V první řadě se musíme soustředit na odhalení příčiny onemocnění. V dalším kroku lékař zvolí léčbu podle typu alopecie a podle pohlaví. V následující části si popíšeme možnosti lokální a celkové léčby alopecie. Také správnou péči o naše vlasy.
Lokální léčba
V lokální léčbě alopecie se často používá dermální roztok, který obsahuje 2 léčiva: prednisolon (syntetický kortikosteroid/kortikoid) a kyselinu salicylovou.
Prednisolon se používá ke snížení zánětu vlasového folikulu. Kyselina salicylová může v koncentracích do 0,5 % působit zejména tak, že usnadňuje penetraci jiných léčiv. Také působí keratolyticky a má protizánětlivý účinek.
Kyselina salicylová má také slabý antimikrobiální účinek na grampozitivní a gramnegativní bakterie, patogenní kvasinky, plísně a dermatofyty.
Dávkování a dávkovací schéma:
Dermální roztok se nanáší 1krát denně (nejlépe večer). Když zánětlivé projevy ustoupí, stačí roztok nanášet 2 až 3krát týdně. Nanáší se aplikátorem s otvorem obráceným směrem dolů a lehce se jím pohybuje přes postižená místa.
Délka léčby závisí na typu a průběhu onemocnění, lékař ji stanovuje individuálně. Vzhledem k obsahu kortikosteroidu se nemá roztok nanášet na malé plochy déle než 2 až 3 týdny.
Minoxidil
Na trhu je obvykle k dispozici ve formě roztoku. Je určen zejména pro muže, kteří trpí vypadáváním vlasů nebo oslabováním vlasů v horní části hlavy, a ženám s celkovým oslabováním vlasů.
Minoxidil má komplexní účinek na vlasový folikul a prodlužuje růstovou fázi. Jeho účinek je jen dočasný. Po ukončení léčby dochází k opětovnému vypadávání vlasů.
Minoxidil by neměl být používán samostatně, ale v kombinaci s jinými léčivy pro lokální použití. Například s 0,05% all-trans retinoickou kyselinou, lokálním kortikosteroidem, antralinem nebo celkovými kortikosteroidy.
Způsob aplikace roztoku minoxidilu:
Roztok se aplikuje pouze na suché vlasy a kůži hlavy. Naneste jednu dávku dermálního roztoku přímo na pokožku hlavy v místě, kde vlasy vypadávají, dvakrát denně (ráno a večer). Dávku rozetřete po celé postižené ploše a konečky prstů ji vmasírujte do pokožky.
Celková léčba
Antiandrogeny
Antiandrogeny se využívají pouze v léčbě alopecie u žen. U mužů jsou antiandrogeny kontraindikovány vzhledem k jejich mechanismu účinku. V léčbě androgenetické alopecie u žen se používají léky, které mají následující účinky:
- snižují působení androgenů (mužské pohlavní hormony)
- zvyšují hladinu SHBG (sex hormon binding globulin), který je nosičem androgenů v krvi
- stimulují růstovou fázi vlasů
- snižují délku klidové fáze růstového cyklu
V praxi se používá léčivo cyproteronacetát. Potlačuje účinek androgenů, které se v malém množství tvoří v ženském organismu. Má také gestagenní a antigonádotropní účinek.
U ženy snižuje:
- patologicky zvýšené ochlupení těla (hirsutismus)
- vypadávání vlasů podmíněné androgeny (androgenní alopecie)
- zvýšenou činnost mazových žláz (při akné a seborei)
Spironolakton
Spironolakton je kalium šetřící diuretikum. Strukturálně se podobá aldosteronu, který má antiandrogenní účinek. Jeho antiandrogenní účinek je zajištěn redukcí hladin testosteronu a blokováním androgenních receptorů v cílové tkáni. Spironolakton zpomaluje vypadávání vlasů, ale nestimuluje jejich růst.
Jaké je dávkování?
Dávka spironolaktonu se pohybuje od 50 mg denně s postupným navyšováním dávky o 50 mg v měsíčních intervalech až do dosažení kumulativní dávky 200 mg denně. Léčba by měla trvat alespoň 6 měsíců.
Nežádoucí účinky spironolaktonu:
- poruchy menstruačního cyklu
- postmenopauzální krvácení
- hyperkalémie
- slabost
Inhibitory 5-alfa-reduktázy
Enzym 5-alfa-reduktáza se v lidském organismu vyskytuje ve dvou formách. První forma se vyskytuje v mazových žlázách, játrech, kůži a v kapiliciu. Druhá forma se nachází v prostatě a některých oblastech terminálního vlasu.
Inhibitory 5-alfa-reduktázy regulují přeměnu testosteronu na dihydrotestosteron v buňkách dermální papily folikulární jednotky. Mezi inhibitory 5-alfa-reduktázy patří léčiva finasterid a dutasterid.
Finasterid se v praxi používá k léčbě benigní hyperplazie prostaty. Během testování se zjistily jeho příznivé účinky na vlasy. Finasterid je nejúčinnější na vlasy ve frontální oblasti a na temeni hlavy. Účinek léčby však není trvalý, z těla se vyplaví přibližně měsíc po ukončení léčby. Po 6 měsících se stav vlasů vrací do původní úrovně.
Finasterid se nedoporučuje aplikovat u žen.
Dutasterid je duální inhibitor 5-alfa-reduktázy, který se používá k léčbě benigní hyperplazie prostaty. Doporučená denní dávka je 0,5 mg po dobu několika let.
Efekt léčby se objeví přibližně za 12 měsíců. Podle výzkumných prací je účinnější než finasterid.
Finasterid i dutasterid jsou léčiva vázaná na předpis urologem. Mají závažné nežádoucí účinky:
- ztráta libida
- poruchy erekce
- psychické potíže
Jiné možnosti léčby
Mezi další možnosti léčby alopecie řadíme mezoterapii, transplantaci vlasů, laserovou terapii a transplantaci kmenových buněk.
Mezoterapie
Mezoterpie je miniinvazivní metoda, která se využívá v léčbě alopecie jak u mužů, tak u žen. Při této metodě se miniinjekční technikou vpravuje do pokožky revitalizující roztok. Roztok obsahuje tyto složky:
- 4 biomimetické patentované peptidy – revitalizují stávající vlasy, podporují tvorbu nových vlasů
- komplex 13 vitamínů – příznivé účinky na revitalizaci pokožky a vlasových váčků
- 24 aminokyselin – napomáhá vytvářet vlasový váček
- 5 minerálů – chrání pokožku před nepříznivými vlivy, napomáhají vstřebat výživu
- 4 koenzymy – revitalizují vlasové kořínky
- 4 nukleové kyseliny – blokují účinky stresu a dalších nepříznivých vlivů
- 2 redukční činidla – napomáhají tvorbě kolagenu ve vlasech, pročišťují pokožku hlavy
Podpora růstu vlasů, zvýšená cirkulace krve a prodloužení růstové fáze jsou zajištěny nejen pomocí aplikovaného roztoku, ale také reflexní stimulací způsobenou samotnými vpichy.
Nežádoucí účinky mezoterapie:
- zánět
- infekce
- alergické reakce
Transplantace vlasů
Pro mnohé pacienty je tato metoda z ekonomického hlediska nedostupná. Výsledkem transplantace by měly být pěkně vypadající vlasy. Tento typ léčby je označován jako invazivní chirurgický zákrok.
Transplantace vlasů je založena na odebírání štěpů z míst, která nejsou citlivá na vliv androgenů. Takto transplantované vlasy nepodléhají lokálním hormonálním vlivům, což jim zajišťuje trvalý růst a přežívání.
Nevýhodou této léčebné metody je to, že nedokáže zastavit vypadávání okolních vlasů. Může se stát, že transplantáty zůstanou ve frontální oblasti zachovány, zatímco okolní vlasy vypadnou.
Laserová léčba
Přesný mechanismus účinku laserů na léčbu alopecie není znám. Předpokládá se, že stimulují vlasové kořínky a jejich přechod z fáze odpočinku do fáze růstu, prodlužují růstovou fázi a podporují dělení buněk ve vlasových koříncích v růstové fázi.
Transplantace kmenových buněk
Tato forma léčby je vhodná pouze pro počáteční stadia alopecií.
Transplantace kmenových buněk patří k poloinvazivním léčebným metodám. V léčbě alopecie se využívají zejména kmenové buňky, které jsou izolovány z tuku nebo vlasových folikulů. Takto získané buňky se zpracují ve speciálním přístroji a následně se v podobě tekuté suspenze injekčně aplikují hluboko do zóny problémových alopetických oblastí.