Afty: Léčba je lokální a symptomatická. Jaké léky pomohou?
Léčba je ve většině případů lokální a symptomatická. Léčí se symptom (příznak), tedy potíže, které afty vyvolávají. Příčinou je v drtivé většině neznámá příčina jejich vzniku.
Ptáte se, co na afty?
Většina případů afty mizí samy do 10 dní. Stává se tak v přibližně 80 procentech. I v tomto případě je nicméně nutné dbát na dostatečnou hygienu ústní dutiny.
Hrozí infekce bakteriemi, jako je například streptokok. V tom případě by již byla zapotřebí antibiotika (ATB). ATB léčba je účinná pouze při bakteriální infekci. Jinak je její nasazení kontraproduktivní.
Na místě v té chvíli může být používání ústní vody. A těch je na trhu dostatečné množství.
Ani velké afty nevyžadují speciální terapii.
Volí se nicméně lokální léčba. Ta zahrnuje místní znecitlivění, používají se lokální anestetika. Při větších bolestech jsou vhodná i analgetika, tedy léky na bolest.
Lokální anestetikum slouží ke znecitlivění bolestivého místa. Účinek není dlouhodobý. Pomáhají i další přípravky, a to ve formě mastí, gelů, roztoků, čajů.
Důležitá je i lokální dezinfekce. I v tomto případě jsou dostupné různé formy.
Obecně se dá říct, že se volí i podávání vitaminových přípravků, a to vitamínů B12, B9 (kyseliny listové) či B6, případně železa.
Čištění zubů je důležité, neboť zubní plak je zdrojem různých mikroorganismů.
Afty léčí zubní lékař, konkrétně stomatolog. Při diagnostice se může podílet i praktický lékař pro dospělé nebo děti či imunolog a alergolog.
Pamatujte si: V případě závažnějšího průběhu je nutné vyloučit jiné onemocnění. Navštivte lékaře.