Možnosti léčby ADHD: Léky a psychoterapie

Klíčem k léčbě je správně diagnostikovaný typ ADHD. Základem léčebného procesu je behaviorální terapie. Behaviorální terapii je možno kombinovat s farmakologickou podpůrnou léčbou.

Mezi způsoby léčby ADHD s odborně prokázanou účinností patří kognitivní a psychoedukační terapeutická strategie, behaviorální terapie a psychosociální rehabilitace.

Terapie může pomoci lidem s ADHD nahradit nevhodné patologické chování novým vhodným chováním. Ukazuje dítěti způsoby, jak správně projevit pocity. Rodiče dítěte mohou také absolvovat školení týkající se chování a vhodně zvolené výchovy.

Mezi farmakoterapii s odborně potvrzenou účinností patří medikamentózní léčba stimulancii, atomoxetinem a jinými noradrenergickými látkami. Farmakoterapie s prokázanou účinností se tedy nejvíce týká psychostimulancií.

Kladná odpověď pacientů na stimulační léčbu je poměrně vysoká.

Přesný způsob léčby určuje lékař podal individuálního stavu jedince a typu ADHD.

Stimulancium je efektivní v redukování patologických symptomů – nepozornosti, hyperaktivity a impulzivních reakcí. Zvyšuje například hladinu hormonu dopaminu, který kladně ovlivňuje psychomotoriku, pozornost a motorickou koordinaci jedince.

fsdílet na Facebooku