Léčba achondroplázie: Dá se léčit?
Achondroplázie je vrozeným nevyléčitelným onemocněním, a proto je léčba primárně symptomatická (terapie podle příznaků).
Pacienti trpící achondroplázií vyžadují víceoborovou péči. U dětí s achondroplázií je třeba preventivně sledovat přírůstek hmotnosti, aby se předcházelo riziku obezity v dospělosti.
Součástí komplexní péče je sociální, psychologická i rehabilitační složka.
Při pozitivním genetickém nálezu je indikována MRI (magnetická rezonance) pro detailní vyšetření cervikokraniálního přechodu. Zúžení foramen magnum či přítomnost hydrocefalu vyžaduje neurochirurgické vyšetření a odbornou léčbu.
Léčba respiračních poruch ve formě spánkové apnoe může zahrnovat operační tonsilektomii či adenektomii.
Ortopedické problémy při achondroplázii často vyžadují chirurgickou intervenci. V dospělém věku část pacientů potřebuje také lumbální laminektomii pro nadměrnou stenózu (zúžení) míchy.
Chirurgickou cestou je v některých případech možné provést mírné prodloužení končetin.
Pacienti s achondroplázií však často potřebují také farmakologickou léčbu, například antibiotiky v případě častých zánětů uší, nebo protizánětlivými léky proti bolesti kloubů a zad.
V některých případech byla využívána léčba růstovým hormonem STH, avšak její aplikování bylo omezeno.
Součástí léčby je i preventivní fyzioterapie (rehabilitace) pro eliminaci svalových dysbalancí, zlepšení motoriky, držení těla a podporu celkové kondice, stability a svalové síly pacienta.