Kalkulačka objemu a složek krve: Jaký je jejich počet a množství krve?

Kalkulačka objemu a složek krve: Jaký je jejich počet a množství krve?

Kolik litrů krve máte? Naše kalkulačka vám ukáže přibližný objem a množství jednotlivých krevních složek, krvinek a krevních destiček. Výpočet zahrnuje maximální možnou míru ztráty krve až do bodu ohrožení zdraví a života.
Zadejte vaše tělesné hodnoty
Výpočty jsou orientační
kg

Kalkulačka objemu a složek krve: Jaký je váš počet krevních buněk?

Krev je nejdůležitější tekutinou lidského těla. Je nositelem mnoha látek, živin, plynů a prvků nezbytných pro život. Zbavuje tělo odpadních látek. 

Obíhá v cévách. Její hnací silou (pumpou) je srdce. Pracuje bez přestávky celý život.

Ve škole nás učili, že v těle máme průměrně asi 5 litrů krve. Skutečný objem závisí na několika faktorech. Patří mezi ně tělesná hmotnost nebo pohlaví.

U mužů je to o něco více a u žen o něco méně.

Objem cirkulující krve je důležitý pro zachování funkčnosti srdce jako pumpy a pro krevní oběh.

Za určitých podmínek lze kompenzovat ztrátu krve přibližně 0,5 až 1,5 litru. Důležitá je rychlost ztráty krve z oběhu. Rozhoduje také řada dalších momentálních faktorů organismu.

Při akutní ztrátě krve nad 1,5 litru je ohroženo zdraví a život. Dlouhodobou ztrátu krve může tělo během určité doby kompenzovat. Vyskytuje se však anémie (chudokrevnost) a další zdravotní problémy.

Výpočet vám poskytne přibližnou představu o objemu a zastoupení jednotlivých krevních elementů ve vaší krvi.

Výpočet je orientační. V žádném případě nenahrazuje odborné vyšetření.

Několik zajímavostí o krvi:

  • Tvoří přibližně 8–9 % hmotnosti lidského těla.
  • Krevní buňky se obnovují po celý život.
  • 56 % tvoří krevní plazma – tekutá část.
  • 44 % tvoří krevní elementy, jako jsou červené krvinky, bílé krvinky a krevní destičky.
  • Obsahuje a přenáší bílkoviny, soli, sacharidy, hormony, rozpuštěné plyny, živiny (cukry, tuky, vitamíny), produkty metabolismu a další složky.
  • Krev proudí v uzavřeném systému cév.
  • Udržuje homeostázu (stabilitu vnitřního prostředí) a pH (osmotický tlak).
  • Hodnota pH krevní plazmy je přísně udržována v rozmezí 7,35–7,45.
  • Krev je rozdělena podle skupiny a Rh faktoru podle systému AB0 a Rh+/-.

Přečtěte si také:

Důležité upozornění:

Nezapomeňte prosím, že výsledky našich zdravotních kalkulaček a analyzátorů jsou pouze orientační. Nenahrazují odborné vyšetření ani radu lékaře, lékárníka nebo jiného zdravotnického pracovníka.

Každý člověk je jedinečný a potřeby každého se mohou lišit. Kalkulačky a analyzátory mají svá omezení a neposkytují komplexní individuální pohled na zdraví.

Jejich používání je na vlastní nebezpečí. Provozovatel stránek ani autor nenesou odpovědnost za nesprávné použití a nesprávný výklad/interpretaci informací získaných jejich použitím. Používáním kalkulaček a analyzátorů vyjadřujete souhlas s těmito podmínkami a provozovatel ani autor nenesou odpovědnost za případné následky.

Doporučujeme vám, abyste svůj zdravotní stav konzultovali s odborníkem. Pamatujte, že zdraví je důležité téma a veškerá rozhodnutí by měla být učiněna po konzultaci s odborníkem.

Tato kalkulačka/analyzátor není zdravotnický nástroj a zdravotní pomůcka. Svůj zdravotní problém konzultujte s lékařem.

Vložte tuto kalkulačku na vaši stránku zdarma

Jednoduše zkopírujte HTML kód na svou stránku. Kód se kopíruje stejně jako kód embed youtube videa. Pokud máte wordpress, můžete ho vložit do pole HTML.
Podmínkou převzetí kalkulačky je umístění zdroje a dofollow odkazu tak, jak je uvedeno v kódu.

<script src="https://medicspark.cz/frontend-assets/scripts/iframe-message.js" async></script><iframe id="medicspark-objem-slozky-krve" class="medicspark-calculator-iframe" src="https://medicspark.cz/kalkulacky/objem-slozky-krve/embed/" style="border: 0;overflow: hidden;width: 100%" scrolling="no"></iframe><a class="medicspark-calculator-copyright" href="https://medicspark.cz/kalkulacky/objem-slozky-krve">Kalkulačka objemu a složek krve: Jaký je jejich počet a množství krve? od MedicSpark.cz - zobrazit vysvětlivky a podrobnosti</a>
fsdílet na Facebooku