Jaká je moje hladina cukru v krvi (glykémie): Nízká, normální, nebo vysoká?

Jaká je moje hladina cukru v krvi (glykémie): Nízká, normální, nebo vysoká?

Máte nízkou, ideální, nebo vysokou hladinu cukru v krvi? Naše kalkulačka a článek s tabulkou glykemických hodnot vám pomohou zjistit, zda je hladina cukru v krvi vysoká, nebo nízká.
Vyplňte údaje níže
Výpočty jsou orientační

Jaká je moje hladina cukru v krvi (glykémie): nízká, normální, nebo vysoká?

Odborný termín glykémie označuje hladinu cukru v krvi. Cukr je samozřejmě důležitým buněčným palivem. Jeho nedostatek je patrný zejména v mozkové činnosti.

Nízká či vysoká hladina cukru v krvi nejsou žádoucí.

Oba stavy, jak hypoglykémie (nedostatek cukru v krvi), tak hyperglykémie (nadbytek cukru), s sebou nesou určitá zdravotní rizika a komplikace.

Hodnota glykémie nižší než 2,8 mmol/l se nazývá hypoglykémie, tj. nízká hladina cukru v krvi. V jejím případě obtíže přicházejí náhle a z plného vědomí se člověk jeví jako opilý, apatický, nechápe dobře, až nastoupí mdloby a bezvědomí.

Typickými projevy jsou také bledost a nadměrné pocení kůže.

Osoba je bledá, zpocená, špatně artikuluje, není jí rozumět, může být dezorientovaná.
Působí dojmem, že je opilá, a přitom se vůbec nenapila.
Po nějaké době se její zdravotní stav zhorší.
Padá na zem a je v bezvědomí.
Pozor, myslete na hypoglykémii!

Hodnota hyperglykémie, tj. nadměrné hladiny cukru v krvi, je poněkud nekonkrétní a závisí na tom, zda je osoba nalačno, nebo zda před vyšetřením jedla.

Obvykle se jako hraniční hodnoty pro normální a vysokou hladinu cukru v krvi uvádějí čísla 5,6 až 6,9.

Pokud je však hodnota dlouhodobě vyšší, je třeba hledat příčinu. Je možné, že se jedná o diabetes mellitus nebo cukrovku.

Pro zajímavost, hodnoty glykémie se udávají v mmol/l.
Známe však také vyjádření v mg na decilitr – mg/dcl.
Převod je jednoduchý a:
z mmol na miligram: vynásobte 18,
4,0 mmol/l x 18 = 72 mg/dcl,
Při převodu z mg na mmol: vydělte 18,
72 mg/dcl : 18 = 4,0 mmol/l.

Samozřejmě, že kousek čokolády, kostka cukru nebo lžíce medu nám postačí k tomu, abychom si zvýšili hladinu cukru. S nimi se cukr zvyšuje nejrychleji. Pro mírnější nárůst je dobré si dát jakékoliv plnohodnotné a vyvážené jídlo.

Se snižováním glykémie už to tak snadné není.

Samozřejmě záleží na situaci a na tom, zda se jedná o přidružené onemocnění – cukrovku. V tomto případě nestačí jen hladovět. Vždyť tělo, buňky nebo mozek potřebují živiny a také cukr.

Proč zůstává cukr v krvi ve vyšších hladinách, je samostatná věda. Základní informace jsou uvedeny v našich článcích v odkazech níže.

Vložte tuto kalkulačku na vaši stránku zdarma

Jednoduše zkopírujte HTML kód na svou stránku. Kód se kopíruje stejně jako kód embed youtube videa. Pokud máte wordpress, můžete ho vložit do pole HTML.

<script src="https://medicspark.cz/frontend-assets/scripts/iframe-message.js" async></script><iframe id="medicspark-jaka-je-moje-hladina-cukru-v-krvi" class="medicspark-calculator-iframe" src="https://medicspark.cz/kalkulacky/jaka-je-moje-hladina-cukru-v-krvi/embed/" style="border: 0;overflow: hidden;width: 100%" scrolling="no"></iframe><a class="medicspark-calculator-copyright" href="https://medicspark.cz/kalkulacky/jaka-je-moje-hladina-cukru-v-krvi">Jaká je moje hladina cukru v krvi (glykémie): Nízká, normální, nebo vysoká? od MedicSpark.cz - zobrazit vysvětlivky a podrobnosti</a>
fsdílet na Facebooku