- verywellhealth.com - What Are the Health Benefits of Panay Ginseng?
- healthline.com - 7 Proven Health Benefits of Ginseng
- webmd.com - What Is Ginseng
- britannica.com - Ginseng
Ženšen: Znáte jeho blahodárné účinky na lidský organismus a zdraví?

Ženšen neboli všehoj je rod rostlin, které mají nezastupitelné místo v lidovém léčitelství. Má příznivé účinky na duševní schopnosti. Obsahuje ginsenosidy a gintonin.
Vlastnosti
Rod ženšen (Panax) zahrnuje asi dvanáct druhů různých rostlin s léčivým potenciálem patřících do čeledi aralkovitých (Araliaceae). Hlavním zástupcem je rostlina ženšen pravý (Panax ginseng), přezdívaná také asijský ženšen. Je to jedna z nejoblíbenějších léčivých rostlin na celém světě.
Název pochází z čínského slova ženšen, což v překladu znamená zhruba "lidský kořen". Je pravděpodobně odvozen od podobnosti kořene rostliny s postavou člověka.
Mezi alternativní názvy patří červený ženšen, bílý ženšen, korejský ženšen nebo čínský ženšen. V literatuře se vyskytuje také pseudoženšen.
Ashwagandha je rostlina z jiné čeledi (Withania somnifera), která je lidově známá jako indický ženšen. Podobně je tomu u sibiřského ženšenu (Acanthopanax senticocus). Je proto důležité nezaměňovat tyto dvě byliny s rodem Panax, o kterém pojednává tento článek.
Kořen asijského ženšenu se vyskytuje od Mandžuska (oblast Číny) po Koreu, kde roste převážně v horách. Tato část rostliny se odedávna používá k přípravě čaje, zejména v Číně, Koreji a Japonsku.
Známý je také ženšen americký (Panax quinquefolius), který pochází z oblastí v Quebecu, Manitobě, Kanadě a na pobřeží Mexického zálivu. Používá se také v tradiční medicíně. Většina amerického kořene se suší a posílá do Hongkongu, odkud se distribuuje jako koření do celé jihovýchodní Asie.
Americký ženšen působí relaxačně, naproti tomu asijský ženšen je více povzbuzující.
Ženšen je vytrvalá rostlina se silným kůlovým kořenem. Rostlina obvykle na podzim odumírá a na jaře z kořene opět vyrůstá. Listy jsou složeny ze 3-5 lístků, jejichž okraje jsou podle druhu zubaté nebo laločnaté. Květ je okvětí s oběma pohlavími. Plodem je peckovice.
Ženšen má sladkou aromatickou chuť. Kořen byl odedávna považován za všelék na různé neduhy. Od nepaměti se používal také jako preventivní prostředek.
Účinek ženšenu spočívá v podpoře duševních schopností, učení, paměti a smyslového vnímání. Hlavním účinkem je zvýšení aktivity mozkového ACTH (adrenokortikotropního hormonu) bez provokace nadledvin. Tím se vysvětluje zvýšení celkové duševní zdatnosti.
Mezi další účinky patří vliv na cholesterol, záněty a cukrovku. V této oblasti však není proveden žádný kvalitní výzkum.
Mezi účinné látky v kořeni ženšenu řadíme ginsenosidy a gintonin.
Bylo zjištěno, že extrakt z kořene ženšenu snižuje hladinu glukózy nalačno. Toho by se dalo využít při léčbě cukrovky (diabetes mellitus).
Při užívání vysokých dávek ženšenu (nebo při dlouhodobém užívání) bylo zjištěno, že snižuje hladinu cholesterolu v krvi, konkrétně frakce LDL.
Byly prokázány také protizánětlivé účinky. Prostřednictvím studií bylo zjištěno, že po podávání asijského ženšenu dochází ke snížení některých faktorů zánětu v imunitní reakci.
Je jisté, že nenarušuje vytrvalost sportovců. Mohl by snížit výskyt návalů horka v menopauze.
Navzdory slabým vědeckým podkladům se spekuluje o tom, že ženšen je vhodný pro pacienty s erektilní dysfunkcí. Předpokládá se, že zvyšuje hladinu NO (oxidu dusnatého) v cévách, a tím zlepšuje průtok krve penisem (pohlavním orgánem).
Jako antioxidační látka jsou ginsenosidy účinné v boji proti rakovinnému bujení.

Účinky (přehled):
- Antioxidačmí - Účinně bojuje proti volným radikálům a tím chrání buňky,. Je také účinný imunomodulant - zvyšuje počet imunitních buněk v těle.
- Kognitivní - Posiluje mentální schopnosti - paměť, učení, smyslové vnímání. Podle jiné studie byly zjištěny příznivé účinky při Alzheimerově chorobě, depresi a úzkosti.
- Antilipidemický - Snižuje hladinu LDL cholesterolu. Relevantní studie nejsou k dispozici.
- Antidiabetický - Snižuje hladinu glukózy v krvi, ale studie zatím nejsou průkazné.
- Protizánětlivý - Snižuje celkovou zánětlivou reakci, snižuje hladiny některých mediátorů zánětu, také CRP v těle, potenciální pomoc zejména při chronických zánětlivých onemocněních.
- Metabolický - Snižuje návaly horka a noční pocení v období menopauzy, normalizuje hormonální metabolismus.
- Erektilní vazodilatátor - Existují hypotézy, že zlepšuje prokrvení pohlavního orgánu a tím zabraňuje vzniku erektilní dysfunkce (neschopnost ztopoření pohlavního orgánu).
- Antikarcinogenní - Ginsenosidy mají příznivý účinek v boji proti rakovinnému bujení.
- Antihypertenzní - Snižuje krevní tlak a tím bojuje proti hypertenzní chorobě.
Asijský ženšen lze klasifikovat podle délky růstu:
- Čerstvý ženšen - mladší než 4 roky
- Bílý ženšen - 4-6 let starý, oloupaný a následně usušený
- Červený ženšen - starší než 6 let, je spařený a poté sušený
Vnitřní použití
Čaj - Získává se z kořene rostliny, je ve formě prášku. Může být také součástí čajových směsí.
V lékárně je možné zakoupit tablety nebo kapsle s extraktem z rostliny ženšenu pravého. Je také součástí kombinovaných doplňků stravy.
Ženšen lze použít také jako přídavek do jídla v polévkách, jogurtech nebo koktejlech.
Tinktura - Tinkturu lze vyrobit z prášku (kořene) ženšenu. Použijeme 35% alkohol a extrakt z kořene. Necháme ho 2 týdny v tmavém koutě, poté přecedíme. Tinkturu podáváme v dávce 15-30 kapek 3x denně. V této formě lze extrakt zakoupit také v lékárně.
Vnější použití
Krém - Na trhu je možné zakoupit ženšenový krém. Je vhodný jako pleťové tonikum a díky svým antioxidačním vlastnostem podporuje pružnost a vitalitu pleti. Přispívá k celkové revitalizaci pokožky obličeje.

Sběr a skladování
Pěstování rostliny ze semen trvá obvykle 5-7 let. Sklízí se kořen rostliny. Do 4 let je to "čerstvý" ženšen. Když se kořen nechá v zemi 4-5 let, je to "bílý" ženšen. Po 6 letech se takový kořen nazývá "červený". Poté se kořen suší nebo spařuje a loupe.
Ženšen lze sbírat po celý rok. Nejlepší je to koncem léta a začátkem podzimu, kdy je rostlina ještě zelená. Kořen se pak lépe vytahuje ze země. Také se lépe hledá v přírodě (podle plodů).
Rostlinu skladujte při pokojové teplotě, ve skleněných nebo kovových nádobách. Kořen není vhodné vystavovat přímému slunečnímu záření ani mrazu.
Nežádoucí účinky
Mezi nežádoucí účinky asijského ženšenu patří nespavost, bolesti hlavy, pocit na zvracení, průjem, změny menstruačního cyklu. Nevyskytují se však často.
Poškození jater a alergická vyrážka jsou po užívání ženšenu ještě vzácnější, ale mohou být závažné.
Panax ginseng by neměly užívat děti a ženy v těhotenství. Ženšen se nedoporučuje užívat ani při kojení.
Protože může upravovat krevní tlak, mělo by se zvážit jeho užívání současně s léky podávanými při vysokém krevním tlaku (antihypertenziva). Podobně by se mělo zvážit jeho užívání s léky na cukrovku (antidiabetika) a léky na ředění krve (antikoagulancia).
Podávání ženšenu s kávou může urychlit srdeční činnost. V tomto případě je třeba dbát zvýšené opatrnosti.
Rovněž je známo, že ženšen interaguje s inhibitory MAO (antidepresiva). Při kombinaci může dojít ke zhoršení manické fáze u bipolární afektivní poruchy, ale je to vzácné.

Dávkování ženšenu
Vzhledem k provedeným studiím se doporučuje standardní dávka 200 miligramů denně. Kořen v suchém stavu lze podávat v dávce 500–2000 miligramů denně. Je třeba se vyvarovat předávkování. Neexistují žádné relevantní studie o toxicitě ženšenu, ale mohou se vyskytnout nežádoucí účinky.
V kapslích je obvykle přijatelná dávka ženšenu 100-600 miligramů.
Zajímavost: Ženšen je rostlina s bohatou tradicí, zejména v asijských kulturách. Zlepšuje duševní výkonnost, ale má i další léčivé účinky. V lékařství se z kořene připravuje čaj.