Výtok z ucha – žlutý, tmavý, krvavý či hnisavý? Poznejte příčiny
Ušní maz tvoří mazové žlázy zevního zvukovodu. Je důležitý pro samočisticí schopnost ucha. Nečistoty za jeho pomoci putují směrem ven z ucha. Ale nastane-li jeho zvýšená produkce, může za ní být zánět. Krvavý výtok bývá přítomen například při závažných poraněních hlavy.
Ušní maz je sekretem mazových žláz a slouží k čistění zvukovodu. Tyto žlázy jsou uloženy ve vnější části zvukovodu.
Sekret obsahuje také části odloupnuté, opotřebované kůže, chloupky, ale také prach a nečistoty z prostředí. Jeho zbarvení může být žluté, hnědé. Konzistence kašovitá až tuhá.
Výtok z ucha nebo i otorrhoea (otorea) je příznak, který se obvykle spojuje se zánětlivými onemocněními a procesy v uchu. Určitě by se neměl podcenit. Obvykle kromě samotného výtoku může člověk pozorovat na sobě i jiné příznaky:
- bolest ucha (například píchavá)
- svědění, škrábání v uchu
- pocit plného ucha
- hučení, šustění, pískání v uchu
- zvýšená tělesná teplota, až horečka
- zhoršený sluch
- bolest hlavy
- hučení v hlavě
Zejména u dětí by se neměl výtok z ucha, zvláště pokud je doprovázen i menšími stopami krve, brát na lehkou váhu. Vždy by měla následovat návštěva ušního lékaře.
Ucho se rozděluje na tři části. A to vnější, jehož součástí je i vnější část zvukovodu, střední a vnitřní ucho.
Problémy se sluchem nastávají při různých situacích. Výtok z ucha je většinou příznakem zánětlivých problémů, a to ve vnějším uchu nebo ve středním uchu.
Zánět středního ucha
Zánět středního ucha je nejčastějším zánětem dané oblasti. Výtok ze středního ucha vytéká při poškození, protržení ušního bubínku. Zánět středního ucha může být i hnisavý.
Jako přidružené příznaky se vyskytují také:
- zhoršení sluchu
- závratě
- otok a zarudnutí
- bolest v uchu
Odborně se tato nemoc jmenuje otitida a u dětí je velmi častá. Projevuje se i bolestmi v uchu, zvýšenou tělesnou teplotou a někdy také horečkou a pocitem píchání v uchu.
Někdy má člověk i pocit zhoršeného sluchu nebo zalehnutí v uších. Jsou případy, kdy tento zánět doprovází hučení a bolesti v hlavě.
Mnohdy nastává zánět středního ucha i v souvislosti s infekcí horních dýchacích cest. Z tudy se šíří přes Eustachovu trubici.
Jedná se o častou komplikaci a nejčastěji se vyskytuje u dětí. Přidruženým příznakem je také u dětí výtok z ucha.
Tubotympanický katar je také jednou komplikací. Dochází k hromadění tekutiny ve středním uchu. Ta při hromadění zhoustne a to má za následek zhoršení sluchu.
Jednou z forem zánětu je i sekretorická otitida. To je vlastně nehnisavý zánět středního ucha. I při ní se hromadí ve středním uchu tekutina, která tlačí na sluchové kůstky.
Kromě bolesti má za následek i zhoršení sluchu. Nejčastěji je komplikací rýmy a chřipky.
Typickou formou onemocnění je akutní zánět. Přijde velmi rychle. Někdy je i oboustranný, takže postihne obě uši. Výtok v tomto případě lze tedy pozorovat ve zvýšené míře.
Chronický zánět zase neprovázejí teploty a obvykle člověk necítí bolest v uchu, ale spíše svědění a zalehnutí. Nejčastěji se řeší zánět antibiotiky.
Zánět zevního ucha
Druhou nejčastější příčinou pro výtok z ucha je zánět zevního ucha a zvukovodu. Typicky se tento zánět projevuje zejména bolestmi. Nejčastěji jej způsobuje infekce kůže.
Může být virová, bakteriální, ale také plísňová. Někdy dochází ke vzniku zánětu zvukovodu i v důsledku jeho ucpání při nadměrné tvorbě ušního mazu.
Nadměrně se může maz v uchu vyskytnout z důvodu nesprávné hygieny. Často jsou na vině faktory okolního prostředí, a to hlavně znečištění.
Zánět zevního ucha a zvukovodu se projevuje velkou bolestí a citlivostí ucha na dotek. Na rozdíl od zánětu ve střední části není součástí příznaků zvýšená teplota.
I zde je ale patrný výtok z ucha, protože z něj vytéká sekret. Člověk má zároveň pocit zalehnutí v uchu. Obvyklým řešením je vyčištění ucha a aplikace antibiotických kapek. Ve většině případů je tak možné výtok a s ním spojené problémy poměrně rychle odstranit.
Jiné příčiny výtoku z ucha
Kromě již zmíněných zánětů můžeme uvést i zánět chrupavky ušního boltce, ale i alergický ekzém. Stejně tak mohou probíhat v mokvavé formě.
Jako výtok se bere i krvácení z uší následkem úrazu nebo nárazu hlavy. To by mělo být důvodem k okamžitému odbornému vyšetření, nejlépe na úrazové chirurgii.
Při úrazu ušního boltce se může vyskytnout takzvaný othematom nebo hematom ušního boltce. Jeho komplikací může být i zánět a také výtok.