Léčba apendicitidy: Léky a operace
Základem léčby apendicitidy je téměř vždy chirurgická operace. Jejím úkolem je předcházení prasknutí apendixu.
Odklad operačního řešení připadá v úvahu při mírné a chronické formě či u lidí s vysokým operačním rizikem nebo hrozícími pooperačními komplikacemi (současný výskyt několika nemocí ve vysokém věku člověka).
Při konzervativním postupu je důležitý klid na lůžku, antibiotická (venózní) léčba a infuzní terapie, dieta a pravidelné sledování vývoje obtíží v krátkých intervalech (USG, CT, zánětlivé parametry).
Konzervativní forma se vyznačuje nižší mírou úspěchu a častými recidivami (návratem) obtíží, a to již v průběhu prvního roku.
Chirurgické řešení může probíhat jako klasická otevřená operace – apendektomie při laparotomii. Může probíhat také jako méně invazivní (miniinvazivní) technika – laparoskopicky.
Laparotomie je klasický otevřený způsob. Je vedená řezem v oblasti McBurneyova bodu. Volí se zejména při výskytu komplikací, ale i při nejasné příčině obtíží.
Výkon probíhá přes vytvořený otvor v břišní stěně, přes který se červovitý výběžek odstraňuje. Následně po vyhojení zůstává na břišní stěně jizva po operační ráně asi kolem 6 centimetrů.
Laparoskopie je šetrnější forma. Má řadu výhod, jako je například snížené riziko infekce, nižší intenzita bolesti, menší operační rány, rychlejší pooperační zotavení, a tedy kratší pracovní neschopnost. Vyžaduje ale technické vybavení a zručnost operatéra.
Neprokázal se výrazný rozdíl mezi oběma technikami.
Pooperační léčba zahrnuje preventivní antibiotickou léčbu, klid na lůžku, dietu a dostatek tekutin. Po operaci je člověk 24 hodin nalačno. Začíná se tekutinami a tekutou stravou a postupně se přidává tuhá strava.
Průběh může být komplikovaný ohraničením zánětu, vytvořením abscesu. Ten se musí prvotně odsát nebo se provede punkce pod USG či CT kontrolou. Doplňuje se antibiotická léčba. Následně s odstupem měsíců se volí operace.