Léčba ulcerózní kolitidy: Léky i chirurgie? A co víc pomůže?
Léčba je zaměřena na ovlivnění průběhu onemocnění a jejím úkolem je zajištění dlouhé remise příznaků.
Volí se konzervativní léčba, která se označuje také jako udržovací léčba pro udržení remise. Akutní léčba má zaručit rychlý nástup remise po relapsu.
Využívají se na to deriváty kyseliny 5-aminosalicylové, mesalazin. Glukokortikoidy se využívají při těžší formě. Dále se používají imunomodulancia, cyklisporin A či biologická léčba pro imunosupresi.
Dále se používají čípky a klysma, a to zejména v případě postižení konečníku a dolní části střeva. Vhodným doplňkem jsou probiotika.
Chirurgická léčba se volí hlavně v případě akutního stádia s těžkým průběhem. A to zejména při megacolon a perforaci střeva, masivním krvácení, ale i tehdy, kdy selhává medikamentózní přístup.
Chirurgicky se odstraňuje i nádor střeva, který může být závažnou komplikací.
V případě těžkého průběhu je řešením totální kolektomie nebo i totální proktokolektomie, ileostomie a uzávěr rekta. Nebo se vytvoří spojení tenkého střeva se zbytkem konečníku.
Tento způsob ovšem omezuje životní úroveň člověka. Stolice se vyprazdňuje častěji během dne a je řídká. Komplikací je i častý zánět vytvořeného spojení.
V rámci onemocnění je vhodné dodržování režimových opatření, diety, udržování pitného režimu. Jako vhodné se uvádí opalování, ale zejména pro tvorbu vitamínu D, který je pro chod organismu důležitý. V období zimy je ho třeba doplňovat ve formě doplňků stravy.
Strava není až tak důležitá jako při Crohnově chorobě. Ale obecně platí, že je nejlepší racionální strava, která zastupuje všechny potřebné složky potravy, minerály a vitamíny.
Samozřejmě nevhodný je nadměrný přísun rafinovaného cukru. Potřebné je snížení příjmu kofeinu.
Důležité je si být vědom potravinové alergie, jako je například intolerance laktózy, a tím pádem i omezení konzumace mléčných výrobků a mléka.
Velký význam má i psychoterapie a omezení stresu.