Jak léčit syndrom suchého oka: Vyléčí suché oko kapky, umělé slzy?
Léčba suchého oka se zaměřuje na přítomné potíže. Po určení vyvolávající příčiny je třeba léčit konkrétní potíže, jako například dlouhodobé onemocnění. Dostatečná terapie chronických potíží zlepšuje léčbu suchého oka.
Syndrom suchého oka zhoršuje kvalitu života a vhodnými prostředky se mohou potíže zmírnit.
Konzervativní léčba zahrnuje náhradu slz, a to formou umělých slz. Umělé slzy jsou oční kapky, které svými vlastnostmi zvlhčují a chrání povrch oka.
V některých případech se provádí blokování slzných kanálků. Dočasně nebo trvale za pomoci implantátů, laseru, diatermie, což zabrání odtoku slz. Udává se ovšem i možný negativní vliv tohoto řešení.
Chirurgická léčba při chybě očních víček může znamenat plastiku očních víček.
Režimové opatření při syndromu suchého oka
Příliš dlouhé sledování televize má negativní vliv. Lepší bude pohyb na čerstvém vzduchu. Při dlouhodobé práci za monitorem je třeba si oči chránit. Pomoct mohou brýle s vhodným filtrem.
Podobně ve specifických podmínkách pomohou i ochranné brýle. Důležité je zamezit pobytu v rizikovém prostoru (zakouřeném či klimatizovaném).
Oči potřebují dostatek spánku a odpočinku. Při dlouhém čtení či sledování monitorů a televize je vhodné krátké odvrácení zraku do dálky pryč od sledovaného obsahu.
Pomůže vyhýbání se stresu, ale i změna životosprávy, doplnění vitaminů a dostatečný pitný režim. Důležitá je hygiena očních víček.
Pozitivní režimová opatření:
- dostatečný pitný režim
- vyšší vlhkost vzduchu a jiná úprava mikroklimatu
- šetření zraku
- omezení sledování televize či dlouhého čtení při nedostatečném osvětlení
- důkladná léčba dlouhodobých onemocnění
- účinná lubrikace – zvlhčení očními lubrikanty, umělými slzami
- omezení konzervantů a fosfátů, které narušují slzný film
- omezení zbytečné aplikace očních kapek, které dlouhodobě pouze zhoršují stav
- pravidelné větrání