Léčba rakoviny jater: Konzervativně i chirurgicky
Při léčbě nádorových onemocnění jater se využívá konzervativní a chirurgická léčba. Nejlepší volbou je chirurgické odstranění poškozené části jater. Až 80 % případů je odhalených ve stádiu, kdy už se operovat nedá.
Dále se využívá radiofrekvenční ablace, chemoembolizace, transarteriální embolizace, chemoterapie. Provádí se zavedením cytostatik do jaterních cév, která je ucpou a tím dochází k ukončení vyživování nádoru.
Využívá se i alkoholizace ložisek HCC. V terapii lze podle nálezu použít i multikinázový inhibitor (blokace tvorby nádorových buněk a tvorby cév pro zásobení), hormonální a imunomodulační léčba. Při inoperabilním nádoru se využívá i radioterapie.
Jde o ozařování nádoru, který nelze chirurgicky odstranit. Ozařování je ohraničeno tak, aby nevznikl zánět jater, která radioterapii špatně tolerují.
Řešením je i transplantace jater.
Toto rozhodnutí ovšem podléhá tzv. milánským kritériím, která určují, že onkologická onemocnění nemůže zasahovat lymfatické uzliny a cévy. Může být přítomno 1 ložisko do velikosti 5 cm nebo 3 ložiska do velikosti 3 cm.
Prevence je důležitá
Významnou roli ochrany před rakovinou jater hraje prevence. A to hlavně v časné léčbě hepatitidy B a C. V případě hepatitidy B je účinné očkování, které chrání před nakažením. Důležitá je i prevence a léčba alkoholismu.
Podobně je potřebné vyhýbat se konzumaci rizikových potravin s obsahem aflatoxinu. To jsou plesnivé a hnijící potraviny. Stejně je významné odstranění působení chemických látek. Mezi ty patří zmíněný alkohol a kouření.
Odborný garant článku MUDr. Zuzana Kožlejová, PhD. doplňuje: Mezi nové léčebné modality patří v indikovaných případech cílená léčba, jako je např. sorafenib.