Léčba pseudotumoru cerebri: léky na zmírnění obtíží a chirurgický zákrok

Cílem léčby pseudotumoru cerebri je zmírnit příznaky a zabránit zhoršení zraku.

Nezastupitelnou roli hraje úprava životního stylu. Zahrnuje změnu stravy a zavedení pravidelné fyzické aktivity s cílem snížit hodnoty BMI alespoň pod hranici obezity.

Ke zmírnění dalších příznaků je vhodná také dieta s nízkým obsahem sodíku.

Nejúčinnější je spolupráce s dietologem. Některým lidem pomáhá při hubnutí operace žaludku, tzv. bariatrická operace, při níž se odstraní část žaludku.

Lékařská léčba

Lékem první volby jsou léky používané při glaukomu, tedy při zvýšeném nitroočním tlaku. Jedním z nich je acetazolamid. Tento lék dokáže snížit produkci mozkomíšního moku a tím zmírnit příznaky onemocnění.

Mezi možné nežádoucí účinky patří žaludeční nevolnost, únava, brnění prstů rukou, nohou, úst a ledvinové kameny.

Dalším používaným lékem jsou diuretika. Ta se používají, pokud samotný acetazolamid není účinný. Tyto dva léky se užívají v kombinaci.

Jejich účinkem je zvýšení tvorby moči, čímž se z těla vyloučí zadržená tekutina.

Ke zmírnění bolestí hlavy se užívá podobná terapie jako u migrény, tj. různá analgetika, antiflogistika apod.

Chirurgická léčba

Prvním příznakem nutnosti chirurgického řešení je postupná ztráta zraku. Tehdy se chirurgicky uvolňuje tlak v okolí zrakových nervů nebo se provádí operace ke snížení nitrolebního tlaku.

Fenestrace pochvy zrakového nervu

Při tomto zákroku chirurg vytvoří malé okénko v membráně, která obklopuje zrakový nerv, aby umožnil únik přebytečného mozkomíšního moku.

Ve většině případů dojde ke stabilizaci nebo zlepšení vidění. Zajímavé je, že pacienti, kteří podstoupí operaci jednoho oka, zaznamenají zlepšení i na druhém oku.

Ventrikuloperitoneální zkrat

Při tomto typu operace je do komory neboli spodiny páteře zavedena dlouhá tenká trubička (shunt). Pomáhá odvádět přebytečný mozkomíšní mok. Druhý konec hadičky se zavede do břicha, kde se tekutina opět vstřebá do těla.

Komplikací shuntů je, že se mohou snadno ucpat. Proto je často nutná další operace. Další komplikací jsou nízkotlaké bolesti hlavy a riziko infekce.

Stentování žilní dutiny

Tento relativně nový postup se zatím používá jen zřídka. Spočívá v umístění stentu do jedné z větších žil v hlavě, který rozšíří žilní sinus a zvýší schopnost cirkulace krve.

fsdílet na Facebooku