Jak se léčí paradentóza? Léky, ústní vody i chirurgie?
Úplná léčba obvykle při vyšším stádiu už není možná. Je možné jen oddálit nezbytnou ztrátu zubu. Nejčastěji je důležité při včasném objevení paradentózy minimalizovat další šíření zánětu a infekce.
A tak se podávají kloktadla na výplach. Nejdůležitější je však profesionální, ale i domácí pravidelné odstraňování zubního plaku a kamene. Při těžších stavech se podávají i antibiotika nebo antimykotika.
Záleží hlavně na tom, jaký druh infekce na postiženém místě vznikl. A to se určuje na základě kultivačního vyšetření. Kromě toho je třeba vyměnit běžnou zubní pastu za specializovanou pro toto onemocnění.
Důležitá je i následná doživotní prevence, aby se nerozšířila infekce na jiné části chrupu a dásně a nezpůsobila nakonec ztrátu celého chrupu. Používají se i speciální krémy a ústní vody, a to i na postižené místo.
Důležité je pravidelné čištění zubů i mezizubními kartáčky pro eliminaci rizika vzniku další infekce. V případě vážných infekcí je možná i chirurgická léčba, a to odstraněním postižených zanícených váčků. Později je možné i nahradit ztracenou část kosti a ztracené zuby v rámci protetické léčby.
Některé chirurgické metody:
- gingivektomie, kdy se odstraňuje část postižené sliznice
- gingivoplastika, poškozená sliznice nahrazuje přenesením z jiného místa a provádí se její rekonstrukce
- lalokovité operace, kdy se provádí zákrok přemístění větších laloků sliznice
- transplantace sliznice, v případě velkých defektů se vkládá náhrada poškozené sliznice
- frukční léčba je zákrok, kdy se odhalují části kořenů nebo se odstraňuje část kořene
- osteoplastika, a to v případě, že je nutná kostní náhrada
Do léčby se řadí i poučení člověka, které ho má motivovat ke změně hygienických návyků. V tomto případě umí pomoci odborník dentální hygieny. Dentální hygienik provádí čištění plaku ultrazvukem či jinými mechanickými způsoby.
Po mechanickém odstranění následuje ošetření chemickými přípravky. Na chemický výplach se používá například chlorhexidin, avšak jen krátkodobě. Účinné jsou i gely, které jsou určeny k masírování dásní, a zmíněné speciální zubní pasty a ústní voda.