Jak se léčí otřes mozku? Pozorování jako číslo 1
Pokud je CT vyšetření s negativním nálezem strukturální léze a neurolog nezjistí žádný zjevný deficit, může být pacient do 1 hodiny propuštěn domů.
V domácím prostředí se musí fyzicky i psychicky šetřit. Dostává dostatek tekutin a může užívat běžně dostupná analgetika proti bolesti.
Antiflogistika se nedoporučují z důvodu zvýšeného rizika krvácení do mozku. Opioidy jsou rovněž nevhodné, protože ovlivňují pacientovo vědomí a mohou ho změnit.
Druhou skupinu pacientů je nutné hospitalizovat na pozorování po dobu nejméně 12 až 24 hodin.
Jedná se o pacienty s následujícími příznaky:
- porucha neurologických funkcí
- GCS nižší než 15
- silná bolest hlavy
- přetrvávající zvracení
- otevřené poranění lebky
- polytrauma
- krvácivý stav
- otrava alkoholem
- drogová závislost
- podezření na bezvědomí v důsledku strukturálního poškození mozku
Prevence
Nejúčinnější prevencí otřesu mozku je ochrana hlavy před zraněním. Při sportu a práci používejte ochranné přilby nebo chrániče zad a krku.
MUDr. Andrea Bullová
Lékař
Po absolvování osmiletého gymnázia jsem přesně věděla, kým se chci v životě stát. Studium na Lékařské fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě mi splnilo dlouholetý sen a mohla jsem začít plnit své poslání lékaře. Po získání diplomu a titulu MUDr. vedly mé první profesionální kroky do Onkologického ústavu sv. Alžběty v Bratislavě. Na klinice stereotatické radiochirurgie jsem se věnovala pacientům s mozkovými nádory a nádory oka. Po roce práce s onkologickými pacienty jsem se v roce 2020 přesunula na neurologickou kliniku SZU Univerzitní nemocnice sv. Michala v Bratislavě, kde působím dodnes. Volný čas trávím nejraději v přírodě, ať už na kole, turistikou nebo jen tak na procházce v nedalekém lese.
Zobrazit všechny články autora