Jak pomoci a zbavit se insomnie? Léčba a vhodné léky

Léčba nespavosti spočívá v řešení příčin a symptomů. V rámci příčin se musí při diagnostice určit, co přesně způsobuje nespavost. Podle toho se postupuje při terapii. Zároveň je důležité dodržovat zásady správné spánkové hygieny.

Spánková hygiena zahrnuje pevný čas na spaní, vynechání spaní během dne, absenci stimulujících nápojů večer, kvalitní místo a prostředí na nerušený spánek a vyhýbání se stresu nebo fyzickému vyčerpání před spánkem.

Také je možné podávání farmakologických prostředků na podporu spaní. Při krátkodobé formě se běžně předepisují hypnotika či benzodiazepiny. Tento druh léčby je krátkodobý a neměl by překročit 4 týdny.

V případě chronické nespavosti se volí jiný přístup k léčbě. Léky jsou využívány jako podpora nefarmakologických metod. Důležitá je psychoterapie, správná spánková hygiena. V případě léčivých přípravků se používají anxiolytika proti úzkosti, antidepresiva, antipsychotika, hypnotika.

Důležité je tedy řešit příčinu, například v případě stresových faktorů omezit jejich vlivy. Pomoci může i úprava prostředí či výměna postele, matrace či polštáře. Pokud se vyskytuje dlouhodobě, je nejdůležitější psychoterapie, kognitivně-behaviorální terapie, relaxační techniky.

Při léčbě nespavosti může člověk sáhnout i po doplňcích výživy, bylinkách či lécích bez receptu, s jejichž vhodností poradí v lékárně. Dostupné jsou čaje na podporu spánku nebo jeho navození. A to pro dospělé, staré lidi, ale i pro děti. A to pro velké či malé děti a miminka.

Nespavost u dětí školního věku může být důsledkem stresu či psychické zátěže ve škole. Takže je potřeba spíše nefarmakologická podpůrná léčba než léky. Případně mohou dopomoci doplňky stravy. V případě dítěte je ale velmi důležitá konzultace s lékařem.

fsdílet na Facebooku