Léčba myopatie: Léky, rehabilitace i dieta
U každé formy myopatie je léčba odlišná. U svalové dystrofie je nemoc zcela nevyléčitelná, ale je možné zpomalit její progresi. To na nějakou dobu pomůže stabilizovat onemocnění. V případě dědičných forem se zkouší genetická a buněčná terapie.
Léčba spočívá především v imunosupresivní terapii a podávání kortikosteroidů. K potlačení imunity a zmírnění zánětu se podává také cyklosporin. Důležité je také dodržování specifické diety.
U myozitidy je léčba rovněž kombinací několika forem. Jedná se o farmakologickou léčbu, jejímž cílem je zmírnit příznaky onemocnění. Podávají se kortikosteroidy, imunosupresiva nebo cytostatika.
Využívá se také fyzioterapie a cvičení, které je třeba kombinovat s odpočinkem a relaxací. U myotonické myopatie se k léčbě používají steroidy, chinin a acetazolamid. Nezbytná je také rehabilitace. Pacienti s vážnějšími onemocněními používají také ortézy a rehabilitační pomůcky.
Velký význam má při jakékoli formě onemocnění rehabilitační terapie s pomocí odborného fyzioterapeuta. Fyzioterapie může být reflexní, dechová a různá další. Také ve formě lázeňské léčby. Ortopedické pomůcky jsou důležité. Jak k podpoře páteře nebo končetin, tak ke korekci deformit páteře.
Péče o osobu s tímto druhem onemocnění vyžaduje celkovou péči. Při imobilitě je člověk závislý na druhé osobě, protože není schopen se o sebe postarat sám. V takových případech se používají zdravotní pomůcky, jako jsou různé berle, chodítka, nástavec na toaletu, tj. toaletní stoupačka, a také podpůrná mísa. Důležité je polohovací lůžko nebo antidekubitní pomůcky. Jejich úkolem je předcházet vzniku proleženin.