Lymfedém a jeho léčba: Režimová opatření a léky jako doplněk
Léčba lymfedému je poměrně složitá. Spočívá především ve zmírnění fyzických projevů, tj. ve zmírnění otoků. Velký význam mají režimová opatření. To zahrnuje dostatečnou fyzickou aktivitu nebo cvičení. Například cévní gymnastika, chůze nebo jízda na kole.
Hydroterapie zahrnuje plavání a cvičení ve vodě. Fyzická aktivita by měla probíhat jednou, optimálně dvakrát denně. Pohyb svalů dolních končetin významně přispívá k odtoku lymfy z dolních končetin. To platí i pro krev. Tento typ konzervativní léčby převažuje až v 99 procentech.
Fyzikální terapie (tj. manuální lymfodrenáž) by měla být prováděna dvakrát denně po dobu 40 až 60 minut. A to po dobu 4 až 6 týdnů. Další metodou je přerušovaná přístrojová komprese. Rehabilitace je vhodná. Následně při léčbě pomáhá kompresivní podpora, tj. kompresivní bandáž nebo elastický návlek či punčochy.
Léčba má zásadní cíle:
- snížení otoků
- podpora a aktivace kapilární lymfatické pumpy, tj. lymfatické drenáže, pohybem
- zvětšení rozsahu pohybu končetiny
- úleva od bolesti
- zlepšení kvality života
- prevence komplikací
Důležité je vyhýbání se rizikovým polohám, jako je například dlouhodobé stání či sezení. Významnou roli má prevence komplikací. Farmakologická léčba se využívá jako doplňková terapie, a to například podávání antibiotik při bakteriálním zánětu. Ojedinělá je chirurgická léčba.
Podobně je nutno se vyvarovat teplotním extrémům. Končetiny chránit před přímým působením mrazu či slunce. Ani horké lázně nebo sauna nejsou ideální. Prevence před úrazem i uštknutí hmyzem. Nevhodné je vpichování jehel, akupunktury do postižené končetiny. Tak je to i při měření krevního tlaku, mělo by se provádět na zdravé končetině. A je také dobře se vyvarovat nošení příliš těsného oblečení.
Konzervativní léčba je samozřejmě celoživotní. Toto onemocnění významně zasahuje do života zasaženého člověka. Proto je vhodné zvážit psychoterapii, a to například i v podobě skupinové terapie. Pozor na dodržování zdravé životosprávy.