Léčba gonartrózy cvičením? Léky, rehabilitace i životní styl

Obecně se léčba onemocnění opírá o příčinu jejich vzniku.
A při artróze není vždy známa.

Proto je důležité přistupovat k ní z několika hledisek. Významným faktorem je prevence gonartrózy, a tedy i artrózy.

Nefarmakologický přístup klade důraz na režimová opatření a změnu životního stylu, celkové životosprávy a přizpůsobené stravy.

V akutní fázi je nutný klid a šetření kolene.

Následně je nutná rehabilitace a fyzikální léčba (hydroterapie, elektroterapie, magnetoterapie, laser, ultrazvuk, rázová vlna). Vhodné jsou například i lázně.

To vše doplní dostatečná a vhodná pohybová aktivita, cvičení a vhodné cviky, léčebná gymnastika a prvotní vedení odborným trenérem. Vhodné sporty jsou například plavání či cyklistika, ale i klasická chůze.

I při gonartróza je denní dávka pohybové aktivity preventivní.

Plusem jsou protetické opěrné pomůcky, jako je kolenní ortéza, která zpevní kloub. Význam má i doplňková výživa, jako je výživa kloubu, například glukosamin sulfát, chondroitin sulfát, kyselina hyaluronová, kolagen, diacerhein (extrakt z rebarbory), dostatek vitamínů a minerálů.

Při nadváze a obezitě je nutné snížení a optimalizace tělesné hmotnosti.

Farmakologická léčba zahrnuje:

  • analgetika k tlumení bolesti
  • nesteroidní antirevmatika a protizánětlivé léky (NSAID) – tlumí aktivitu zánětu a bolest
  • kortikoidy – tlumí zánětlivý proces
  • lokální léčba, náplasti, masti, gely

Endoskopický zákrok (artroskopie) je další diagnosticko-léčebnou technikou. Zkracuje dobu rekonvalescence. Kloub se vyplachuje a zbavuje drtě a nadbytečných poškozených částí.

Nutnost chirurgického operačního zákroku hodnotí odborník, který může při totálním poškození kloubu doporučit umělou náhradu kloubu. Označuje se jako totální endoprotéza kolena.

fsdílet na Facebooku