Jak se léčí zánět žaludku? Léky na prvním místě

Akutní gastritida nevyžaduje ve většině případů speciální léčbu. Možná je symptomatologická léčba, tedy podávání přípravků proti zvracení či bolesti. Ale tělo se s touto formou onemocnění rychle vypořádá. Příkladem je rychlejší zotavení po vyzvracení obsahu žaludku, pokud člověk zkonzumoval nevhodné jídlo či nápoj.

Potřeba je samozřejmě i dieta a klid od fyzické a psychické zátěže. Farmakologickou terapii by měl předepsat lékař. I při léčbě jsou důležité klinické projevy, závažnost zdravotního stavu člověka a původ obtíží.

Používají se léky jako antacida, antisekreční léčba, blokátory H2 receptorů či inhibitory protonové pumpy. Pokud je příčinou intoxikace léky nebo chemikáliemi, je potřeba odstranit další působení dané látky. Při infekčním zdroji se podávají také antibiotika. Specifická léčba je při infekci Helicobacter pylori.

Při horečkách a zvracení je důležitá rehydratační léčba, tedy náhrada ztracených tekutin. Kvůli riziku vyvolání zvracení se volí parenterální podání formou infuze. Tato léčba zabrání dehydrataci. Infekční záněty se léčí i pomocí střevních dezinfekcí. Chirurgická léčba je většinou nutná při rozsáhlém krvácení do dutiny břišní a trávicího traktu.

fsdílet na Facebooku