Jak se léčí nemoc dna? Léky, dieta či rehabilitace
Dlouhodobá léčba dny se zaměřuje na zvýšení vylučování kyseliny močové močí a na tlumení biosyntézy purinů. Používají se léky nazývané urikosurika a urikostatika.
Urikosurika se používají při onemocnění, které je způsobeno sníženým vylučováním kyseliny močové močí. Z urikosurických léků jsou známé například normurat, desuric, uricovac, benzbromaron.
Urikostatika naopak využíváme při nadměrné tvorbě kyseliny močové. Její vylučování z organismu může být nezměněno. Jediným používaným lékem z této skupiny je alopurinol.
Léčba při akutním dnavém záchvatu je analgetická, tedy zaměřena na tlumení bolesti. Nejčastěji se používají nesteroidní antiflogistika (NSA) (protizánětlivé léky), která zároveň tlumí i zánět.
Analgezie je účinnější, pokud je pacient v daném okamžiku v klidu, nejlépe na lůžku. Postižená končetina by měla být vypodložená polštářem. Zvýšená poloha zajišťuje snížení prokrvení v dané oblasti a zároveň zmírňuje otok, a tím i bolestivost.
Pacient by se měl vyhýbat chladu, protože evokuje záchvat. Při akutním záchvatu a bolesti jsou ale ledové obklady na postiženém místě vhodné, ba dokonce žádoucí. Lokálně snižují prokrvení, teplotu, otok, bolest a zpomalují zánětlivý proces.
Přímo do kloubu se ke zmírnění zánětu mohou aplikovat kortikoidy. Z perorálních antirevmatik se nejčastěji podává kolchicin.
Léčba dny mezi záchvaty je především režimová. Je zaměřena na dostatečný příjem tekutin, přísná dietní opatření s absolutní absenci alkoholu, lázeňskou léčbu a rehabilitaci.