Divertikulóza – léčba: Léky, úprava stravy i operace
Léčba divertikulózy závisí na jejím rozsahu, stádiu i přítomných příznacích a komplikacích. Při nekomplikované divertikulitidě se využívá konzervativní léčba, která je ve vysokém procentu zcela úspěšná. Patří do ní podávání antibiotik (ATB).
Případně se podávají léky na bolest. Důležité je hladovění a klid na lůžku.
Konzervativní léčba může probíhat i ambulantně, a to v případě lehkého průběhu. Při těžší formě je nutná hospitalizace v nemocnici. Terapie kombinuje konzervativní léčbu a chirurgický zákrok. Záleží to samozřejmě na přítomných komplikacích. Například při abscesech se volí konzervativní terapie, pokud je jeho velikost menší než 4–5 cm.
Drenáž abscesů se provádí při velikosti nad 5 cm nebo pokud je konzervativní léčba neúspěšná. Výkon se provádí pod CT nebo USG kontrolou. Píštěl obvykle nevyžaduje urgentní chirurgický zákrok. Naopak ten je indikován v případě difuzního zánětu pobřišnice či při ileu (neprůchodnosti střeva).
V případě těžkého postižení může chirurgicky odstranit část postiženého střeva.Po operaci se podává tekutá strava a nitrožilní výživa, dokud se střevo nezahojí. Obvykle se po odstranění části střeva nespojí zbylé konce spolu hned, ale až v druhé operaci, aby se obnovilo lepší spojení trubice. Vytváří se dočasná kolostomie.
Po vyléčení samotné divertikulitidy je důležité upravit stravovací návyky. Strava by měla mít vyšší obsah vlákniny. Případně je dobře doplnit podávání probiotik. Vhodné je psyllium, chilli či mletá lněná semínka. Pomáhají vyvarovat se ztíženému odchodu stolice a zácpám.