Léčba diabetické neuropatie: Léky na zmírnění potíží...
Bohužel neexistuje žádný specifický lék na diabetickou neuropatii. Terapie je symptomatická, preventivní. Zmírňuje již vzniklé obtíže a zlepšuje pohodu pacienta.
Cíle léčby jsou následující:
- zpomalení progrese onemocnění a zhoršování příznaků
- zmírnění bolesti
- obnovení správné funkce orgánů a odvrácení komplikací
Zpomalení progrese onemocnění
Nejdůležitějším faktorem v prevenci dalšího poškození nervů je pečlivá kontrola hladiny cukru v krvi, tj. glykémie.
Glykémie nalačno je hladina krevního cukru nejméně osm hodin po posledním jídle. Ideální hodnota je mezi 3,3 a 5,6 mmol/l.
Náhodná glykémie je hodnota, která se měří během dne bez ohledu na příjem potravy, např. 2 hodiny po posledním jídle. Jedná se pouze o orientační hodnotu, ale v ideálním případě by neměla překročit 7,8 mmol/l.
Mezi další důležité způsoby, jak zpomalit zhoršování neuropatie nebo mu zabránit, patří udržování krevního tlaku pod kontrolou, udržování zdravé hmotnosti a pravidelná fyzická aktivita.
Zmírnění bolesti
Terapie neuropatické bolesti u bolestivé formy diabetické neuropatie stále není uspokojivá. Úlevu od bolesti pociťuje jen asi polovina pacientů.
Klíčové je individualizovat léčbu. Ne pro každého pacienta je vhodná stejná terapie.
Léky první volby jsou antikonvulziva, která se používají také při léčbě záchvatových onemocnění. Mezi nejpoužívanější preparáty s dobrým účinkem patří gabapentin a pregabalin. Mezi časté nežádoucí účinky patří ospalost, závratě a otoky.
Používají se také antidepresiva jako amitriptylin, duloxetin atd. Nežádoucí účinky jsou poměrně časté. Zahrnují sucho v ústech, ospalost, sníženou chuť k jídlu a zácpu.
Opiody jsou považovány za léky druhé volby, pokud se stav nelepší. Při jejich užívání je třeba velká opatrnost, protože se tyto léky rychle stávají návykovými.