Lze portální hypertenzi léčit? Co všechno zahrnuje?

Cílem léčby je zabránit akutnímu krvácení a jeho opakování. Zahrnuje farmakologickou léčbu, kdy beta-blokátory snižují průtok portální žilou. Navíc se přidávají hepatoprotektiva, která zlepšují funkci jater.

V případě rizikových varixů se léčí endoskopickým přístupem, a to ligací – podvazem cévního aneuryzmatu a jejich sklerotizací.

V případě krvácení je k dispozici několik postupů:

  1. doplnění krevního objemu
  2. léky na snížení krvácení, srážení krve – hemostyptika, vazopresin
  3. gastroskopie – vyhledání zdroje krvácení
  4. tamponáda jícnových varixů – SB sonda (Sengstaken Balekmoreova sonda) má zabránit krvácení z cévy jejím stlačením. Obsahuje dva balónky, jeden tlačí na žaludeční otvor a druhý utěsňuje varix v jícnu

Elektrická sklerotizace a bandáže mají omezit riziko krvácení. Neřeší však vysoký krevní tlak v jícnu.

Tvorba ascitu (vody v břiše) se omezuje podáváním diuretik a omezením příjmu soli. V případě velkého rozsahu se část obsahu odstraní punkcí. To znamená zavedením jehly přes kůži.

Transplantace jater je nutná v případě selhání jater a v případě cirhózy, která je nevratná. I když jsou játra schopna regenerace, v určitém okamžiku a s přeměnou funkční tkáně na tkáň fibrotickou tomu tak již nemusí být.

V případě nádorů přichází v úvahu chirurgické odstranění. Ne ve všech případech je to však možné.

Bohužel ne vždy je léčba úspěšná. V neúspěšných případech je pacientovi podána paliativní forma. Ta má co nejvíce zlepšit kvalitu a délku života.

TIPS, DSRS a metoda MESO-REX

TIPS (transjugulární intrahepatální portosystémový shunt) je uměle vytvořený shunt. Vede přes vena jugularis (krční žíla) a jaterní žíly do kmene portální žíly.

Volí se především při krvácení z varixů a jeho recidivách nebo ascitu. Provádí se pod radiologickou kontrolou přes cévy. Nejedná se o chirurgický zákrok.

Nevýhodou je možné urychlení nástupu encefalopatie při významném jaterním postižení. Jelikož částečně obchází játra, zvyšuje se množství toxinů v krvi.

DSRS (distální splenorenální zkrat) patří mezi chirurgické zákroky. Slezinná žíla se oddělí od portálního systému a napojí se na renální žílu. Tím se sníží tlak v portální žíle.

MESO-REX BY-PASS nebo také Rexův shunt je účinným řešením trombózy a dalších anomálií portální žíly u dětí. Zahrnuje vytvoření zkratu (bypassu) ucpané portální žíly.

Jedná se o zkrat mezi horní mezenterickou žílou (HMV), která přivádí krev ze střeva, a levou portální žílou. Při této metodě je důležitá funkční průchodnost mezenterické žíly.

Spojuje mezenterickou žílu s větví levé portální žíly. Shunt využívá vlastní žílu, která může pocházet z několika zdrojů, často z vnitřní krční žíly.

Tato metoda má své výhody, zejména u dětských pacientů. Měla by být použita dříve, než se objeví závažnější příznaky portální hypertenze.

Prevence

V tomto případě je nutná celková změna životního stylu. Celkové omezení alkoholu, drog, léků, které zatěžují játra (paracetamol), ale také zařazení doplňků stravy, které podporují regeneraci jater.

Jakoukoli léčbu a užívání doplňků stravy je třeba konzultovat s odborníkem.

Je nutná úprava stravy, omezení sodíku (soli) na maximálně 2 g denně. Součástí diety může být také omezení bílkovin a kontrola příjmu tekutin.

fsdílet na Facebooku