Kdo a jak léčí chronický únavový syndrom?

Léčba chronického únavového syndromu není specifická. To znamená, že v současnosti neexistuje jeden lék, jedna pilulka, která by onemocnění zcela vyléčila.

Terapie sestává z režimových opatření, která jsou klíčová pro zlepšení kvality života pacienta, a z podpůrné farmakologické léčby, která pomáhá pacientovi zvládat doprovázející symptomy tohoto onemocnění.

Nefarmakologický management

Základem je u pacienta nastavit denní režim a fyzické aktivity. Ty je třeba načasovat podle stavu pacienta.

Při zvládání onemocnění určitě není vhodné snažit se únavu překonávat nucením se do nějaké fyzické aktivity.

V obdobích, kdy dochází ke zmírnění únavy, je vhodné zavádět pravidelné přiměřené aktivity, jako jsou:

  • procházky
  • lehké aerobní cvičení
  • rekreační sport
  • zahrádkářství

Velký úspěch u pacientů mají také techniky jako nácvik hlubokého dýchání, svalová relaxace, masáž, jóga a cvičení tai-či.

Postupně dochází ke zvyšování intenzity a trvání fyzické aktivity, samozřejmě pod odbornějším dohledem lékaře nebo fyzioterapeuta.

Cílem spolupráce pacient–terapeut je naučit se vyvážit odpočinek a aktivitu, aby se pacient úspěšně vyhýbal vzplanutí únavy.

Dalším efektivním režimovým opatřením je doporučit a edukovat pacienta v principech racionální výživy a pestrého jídelníčku, aby všechny esenciální minerály, vitamíny a živiny přijímal v přirozené a nejlépe ve vstřebatelné podobě.

Podstatnou roli má i kontrola myšlenek a psychiky a její vliv na činy a pocity pacienta. Důležité je naučit se rozpoznávat aktivity a chování, které způsobuje, že se cítí unavenější. Jen tak jej pacient může minimalizovat.

Takže?
Odpověď na otázku "Kdo léčí únavový syndrom?" je... 
Při léčbě se setkává několik odborníků, od neurologa, psychologa, fyzioterapeuta po trenéra či psychiatra odborníků. 
Záleží na celkovém průběhu a obtížích člověka.

Farmakologický management

Doplňky výživy

Zahrnuje podpůrnou léčbu pomocí doplňování minerálů. Jde hlavně o hořčík, zinek, selen, vitamíny zejména ze skupiny B a vitamín D, ale i ostatní vitamíny C a E, A.

Léčba bolesti

Pacienti velmi často trpí bolestmi hlavy, svalů a kloubů. Vhodným řešením jsou analgetika a nesteroidní antiflogistika. Jejich dlouhodobé užívání nicméně může přinést řadu komplikací, například vznik žaludečního vředu s krvácením.

Opioidní léky jsou vysoce návykové. Proto se používají jen ve velmi závažných případech a na nejkratší možnou dobu.

Tricyklická antidepresiva

Několik tricyklických antidepresiv má významný efekt ve snaze o zlepšení spánku, zvládání bolesti a zmírňování únavy.

V tomto případě jsou dostačující nižší dávky než dávky používané při léčbě deprese.

Nejúčinnější jsou tzv. selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI) a inhibitory zpětného vychytávání serotoninu a norepinefrinu (SNRI)

Preparáty jako fluoxetin, sertralin, paroxetin se používají také k léčbě deprese a úzkosti, které buď doprovázejí chorobný proces, nebo se vyskytují jako jeho důsledek.

Navíc preparáty ze skupiny SNRI mají i další výhodu. Kromě antidepresivního účinku poskytují úlevu od chronické dlouhotrvající (neuropatické) bolesti.

Kortikosteroidy

Podávání nízkých dávek kortikosteroidů může mít účinek. Praxe ovšem ukázala, že je jen krátkodobý a byl spojen s nepříznivými účinky.

Používají se nízké dávky hydrokortizonu.

Nové metody léčby

Rintatolimod

Rintatolimod je nově schválený imunomodulátor a antivirový lék pro léčbu syndromu chronické únavy.

Zatím je schválen pouze v Kanadě a v Evropě. V USA zatím lék není povolen, pro málo informací o jeho účinnosti a bezpečnosti.

Rituximab

Rituximab je tzv. anti-CD20 monoklonální protilátka. Způsobuje vyřazení B-lymfocytů, které mají významnou roli při vzniku onemocnění.

Přestože se jedná o léčbu, která významně zasahuje do imunitních procesů, pacienti užívající rituximab trpí několika nežádoucími účinky. Patří k nim neutropenie (nízký počet neutrofilů, buněk imunitního systému) a opakujících se infekcí.

Transplantace fekálního mikrobiomu

Jednou z možných příčin vzniku chronické únavy je změna gastrointestinální (střevní) mikroflóry pacientů.

Proto byla zavedena unikátní metoda léčby, transplantace fekálního mikrobiomu.

Proces zahrnuje přenos výkalů od zdravého dárce do střeva pacienta.

Jedná se o relativně bezpečnou metodu, která se v současnosti doporučuje jako podpůrná léčba několika chronických zdravotních problémů.

Z dostupných dat je jasné, že vysoké procento od transplantovaných pacientů se může těšit z dobrého účinku, poklesu únavy a zvýšení životní energie.

fsdílet na Facebooku