Botulismus a jeho léčba, léky, antibiotika a antisérum
Včasná diagnóza a léčba je důležitá, aby se onemocnění nedostalo do nejtěžšího stádia. Léčba probíhá během hospitalizace, a to na infekčním oddělení. Při postižení dýchání na jednotce intenzivní péče. Je třeba co nejdříve podat antibotulinové sérum.
Antitoxické sérum narušuje působení botulotoxinu na neurosvalové úrovni a uvolňuje obrnu svalstva. Souběžně s tím se aplikují i antibiotika, která zabrání sekundární infekci klostridiemi. Tím snižují účinek bakterií na tělo.
Pokud se začne s léčbou brzy, podávají se i léky jako projímadla, pro vyvolání průjmu. Také výplach žaludku a střev. Důvodem je rychlé odstranění toxinu z těla. V pozdějším stadiu však tyto metody již nemají význam.
Kromě toho je důležité podávat pacientovi i tekutiny, potraviny a živiny, aby se mohl co nejdříve vrátit do běžného života. Samotná léčba je dlouhodobá. Léčba a odeznění obrny svalů může trvat i půl roku. Zmíněná antibiotická léčba a chirurgické ošetření se využívá hlavně v případě ranného botulismu.
Při léčbě je třeba neustále sledovat zdravotní stav pacienta. V případě potřeby, při respiračním selhání, se zahajuje řízené dýchání. Podává se parenterální terapie, tedy do cév, mimo trávicí trakt. V případě botulismu v dětském věku se využívá symptomatická léčba.