8 léčebných postupů pro zvládnutí syndromu líných střev

Léčba tohoto onemocnění není jednoduchá. V první řadě se zaměřujeme na změnu stereotypů a návyků. Vhodné je také zařadit do jídelníčku přírodní projímadla. Také nezanedbávejte význam pohybových aktivit.

U syndromu líného střeva se obvykle nepodávají léky ze skupiny projímadel.

1. Změny ve stravování

Strava by měla být racionální, a to i s ohledem na další onemocnění, kterými pacient trpí.

Syndrom líného střeva může souviset také s nízkým příjmem vlákniny. Zařazení syrového ovoce, zeleniny nebo obilovin do stravy obvykle nastartuje peristaltiku.

Dobrým zdrojem vlákniny jsou mandlové ořechy a mléko, švestky, banány, fíky a jablka. Ze zeleniny je vhodný květák, brokolice nebo růžičková kapusta. Ze semen se obvykle doporučují lněná, slunečnicová a dýňová. Peristaltiku mohou podpořit také ovesné vločky.

Při zácpě je také důležitý dostatečný příjem vody během dne. Tím se zředí tužší stolice.

Potraviny jako zmrzlina, bramborové lupínky a slazené nápoje by naopak měly být zakázány.

Vyhnout byste se měli také kávě, která odvodňuje střevní systém.

Pro změkčení stolice a zlepšení vyprazdňování je užitečná také vláknina z psyllia.

Některé zdroje doporučují užívání zeleného čaje, který posiluje peristaltiku střev a zlepšuje defekaci (vyprazdňování). Mezi další přírodní projímadla patří ricinový olej a listová zelenina.

Léčba syndromu projímavého střeva pomocí probiotik není zatím dobře prozkoumaná. Není přesně známo, která probiotika by mohla být účinná.

2. Fyzické aktivity

Cvičení a sport jsou při potížích se zácpou i při jiných onemocněních velmi potřebné. Je vhodné zařadit taková cvičení, která posilují pánevní dno a uvolňují jeho svaly. K tomu může být velmi dobrým pomocníkem fit míč.

Je však vhodné, aby se cvičební sestava zaměřila na celé tělo, svaly trupu, břicha, končetin a také na držení těla. Důležité je také zaměřit se na správné hrudní dýchání. To pomůže uvolnit křeče svalů páteře a posílit střevní peristaltiku a funkci vnitřních orgánů.

Chůze je pro tělo vynikajícím terapeutickým cvičením. Je možné zatížit přirozenou osu těla, která v součinnosti s dalšími svalovými skupinami působí úlevně na vnitřní orgány. Lze ji provádět i se psem, který udává tempo.

Ze sportů je plavání vhodné v každém věku. Lze ho přizpůsobit individuálním potřebám i individuální toleranci pohybu. Je vhodným sportem zejména při přidružené obezitě. Odlehčuje kloubním spojům, zlepšuje funkčnost plic, kardiovaskulárního a také trávicího systému.

Cvičení, jako je běh nebo jízda na kole, se rovněž doporučuje, ale zejména u mladších pacientů bez kontraindikací.

3. Toaletní návyky

Existuje přístup k vyprazdňování s anglickým názvem "squatty potty". Spočívá v tom, že se nohy při sezení na záchodě položí na vyvýšené místo. Tímto způsobem se změní úhel anorekta a pacient se snadněji vyprazdňuje.

4. Chirurgická léčba

Nejzávažnější případy onemocnění se léčí chirurgicky. Jedná se o odstranění části tlustého střeva nebo tzv. ileorektální anastomózu (spojení tenkého střeva s konečníkem).

5. Klystýr

Jednou z možností léčby je podání klystýru. Ten se používá k vpravení tekutiny přes konečník do konečníku a dalších částí tlustého střeva.

6. Převýchova střev

Tato léčba spočívá ve vedení deníku po dobu dvou týdnů, do kterého se zaznamenává vyprazdňování. Důležité je dodržování pravidelné stravy v rámci denního režimu. V jídle by mělo být přítomno větší množství vlákniny, dbá se také na konzumaci vody, vylučuje se příjem kávy atd.

7. Biofeedback

V některých případech je možné sáhnout také po léčbě biofeedbackem, zejména při chronické zácpě. Používá se monitor, díky němuž se zobrazuje měření zevního análního svěrače při jeho velké námaze. Pacient přitom mění svou reakci na podnět, který k němu přichází.

Biofeedback jako behaviorální přístup může být užitečný při léčbě lidí, kteří nedobrovolně svírají anální svěrač (tzv. dyssynergická defekace). Během defekace se předpokládá, že svaly pánevního dna a zevní anální svěrač se uvolní. Na druhou stranu někdy dochází k velkému napětí.

8. Interferenční proudy

Elektroterapie, konkrétně terapie interferenčními proudy, je při léčbě tohoto stavu důležitá. Je bezbolestná a zvyšuje rychlost trávení. Může být účinnou alternativou chirurgických přístupů. Provádí se v lázních nebo jiných rehabilitačních zařízeních.

fsdílet na Facebooku