Léčba Bechtěrevovy choroby: Léky i cvičení a rehabilitace

Nemoc není v současné době zcela vyléčitelná.

Cílem léčby je zpomalit progres degenerativních změn, které na kloubech nastávají. Hlavní náplní léčby je pravidelná rehabilitace a cvičení hybnosti kloubů. Důležité je i rozvíjení pohyblivosti páteře a nácvik správného dýchání.

Právě cvičení a rehabilitace mají největší podíl na zdržení progresu onemocnění. V rámci toho se využívá i magnetoterapie. Jejím základem je nízkofrekvenční pulzní magnetoterapie. Ta má účinek jak na bolest, tak i na zánět a působí i proti otokům. Účinkuje i hojivě.

Významná je změna životosprávy, celkově vyhovující životní prostředí, rehabilitace, lázeňská léčba a kombinace s léky. Kromě toho nastupuje i forma farmakologické léčby zaměřené na bolest a změny v kloubech.

Člověk užívá nesteroidní revmatika na zmírnění zánětlivého procesu a bolesti, také imunosupresivní léky na potlačení imunitních reakcí. V akutních případech je možné krátkodobě užívat i kortikoidy, které mají podobné účinky jako předešlé dvě skupiny medikamentů, ale i spoustu nežádoucích účinků.

Moderní je i biologická léčba, která působí cíleně proti postupující nemoci a specifickým zánětlivým látkám. V poslední době se také užívá i kryoterapie, tedy léčba chladem, a léčba rázovými vlnami.

fsdílet na Facebooku