Léčba arytmie? Nutné jsou léky i změna životního stylu
Při léčbě arytmie se doporučuje změna životního stylu. Je nutno změnit negativně ovlivňující rizikové faktory. V některých případech a u některých typů tachyarytmie je možné vyzkoušet vagové manévry.
Vagové manévry jsou fyzikální manévry, které se doporučují u mladších a stabilních lidí. Samozřejmě doporučení platí pro poučené osoby, aby se předešlo komplikacím. Patří sem:
- masáž karotického uzlu
- Valsalvův manévr
- tlak na oční koule
Ve většině případů není léčba definitivní, pokud se nepodaří zcela odstranit nepravidelnou srdeční činnost. Nejčastější formou je konzervativní léčba. Pomocí farmakologických přípravků (léků) se upravuje arytmie směrem k normálu.
Mezi léky patří například antiarytmika, beta-blokátory, blokátory kalciových kanálů a digoxin. Důležitá je léčba zabraňující tvorbě krevních sraženin a trombů, a tedy i embolizaci (antikoagulační/antiagregační léčba).
Léčba se volí v závislosti na typu arytmie.
Existují rozdíly v léčbě podle vyhotoveného EKG záznamu a jeho zhodnocení. A to, zda jde o pomalejší, nebo rychlejší rytmus srdce, a ostatní faktory, které se na EKG hodnotí.
Pokud farmakologická léčba dostatečně nezabírá, využívá se elektrická kardioverze. Tato metoda využívá elektrický výboj, který má vysoké napětí, ale nízkou intenzitu. Elektrická kardioverze se aplikuje při utlumení nebo uspání pacienta.
Elektrická defibrilace nebo i transthorakální kardiostimulace je další možností. Elektrická defibrilace se provádí externě a za pomoci velkoplošných elektrod. Externí defibrilaci využívají lékaři a zdravotničtí pracovníci při zjištění komorové tachykardie nebo fibrilace.
Nicméně v případě ohrožení života na veřejnosti i laici při použití AED. Pokud je příčinou bezvědomí a zastavení dýchání maligní porucha srdečního rytmu, je významnou pomůckou pro přežití člověka. Více informací je v části o první pomoci a resuscitaci.
Invazivní elektrická kardiální defibrilace znamená, že se chirurgicky do těla zavede kardioverter - defibrilátor. Ten při ohrožení práce srdce vyšle impuls, který srdeční rytmus vrátí do normálních hodnot.
Pro veřejnost známý kardiostimulátor nebo pacemaker je přístroj, který se někdy implantuje dočasně, ale většinou trvale. Existují i dočasné externí kardiostimulátory. Tyto pacemakery pracují na různých principech. Například pro trvalou stimulaci nebo jen pokud srdeční frekvence klesne pod nastavenou hodnotu.
Jinou formou, avšak ne použitelnou u každého pacienta, je radiofrekvenční zavedení katetru ablace. Cílem je vyřadit místo, ze kterého arytmie vzniká. Tento zákrok se realizuje přes žilní systém. Princip je v tom, že se najde příčina a místo výskytu vzniku arytmie.
Katetrem se místo ohřeje nebo tzv. popálí. Tehdy ztrácí schopnost generovat nebo vést elektrický impuls. Zároveň dochází k odstranění patologického ložiska, nejčastěji kryogenní cestou neboli náhlým lokálním zmrazením.