Léčba angíny: Léky (když antibiotika?) a lokální + chirurgický zákrok
Správné léčbě angíny musí vždy předcházet správná diagnóza. Diagnóza musí především rozlišit, zda se jedná o virovou, nebo bakteriální angínu.
Od toho se odvíjí samotná léčba. Hlavním cílem léčby angíny je zmírnit nebo zcela odstranit příznaky a zabránit komplikacím.
1. Virová angína
Angína způsobená virovým patogenem odezní po několika dnech sama. Její léčba spočívá především v podpůrných opatřeních, která zmírňují příznaky i samotný průběh angíny.
Podpůrná opatření zahrnují odpočinek, dostatek tekutin, pocení, dostatečnou vlhkost v místnosti, kde pacient pobývá, a doplňování vitamínů.
V některých případech je pro pacienta prospěšné přijímat měkkou kašovitou stravu, která nezpůsobuje bolest při polykání. Úlevu může přinést i konzumace teplých nebo studených jídel a nápojů.
Je vhodné vyhnout se kouření. Kouření může nadměrně dráždit krk.
Nápomocné může být také vyplachování hrdla slanou vodou nebo dezinfekčními ústními vodami. Přírodní alternativou mohou být kloktadla obsahující šalvěj, tymián nebo heřmánek.
U virové angíny se nepoužívá léčba léky, které působí přímo na virový patogen. Léky se používají pouze jako podpůrná léčba ke zmírnění příznaků angíny.
Mohou být použita analgetika ke zmírnění bolesti, antipyretika ke zmírnění horečky, cucavé pastilky obsahující analgetika nebo lokální anestetika a v některých případech nesteroidní protizánětlivé léky.
V závažnějších případech, kdy otok mandlí způsobuje problémy s dýcháním, je indikováno také použití kortikosteroidů.
2. Bakteriální tonzilitida
Angína způsobená bakteriálním patogenem se obvykle léčí pomocí antibiotik.
Antibiotika pomáhají urychlit dobu rekonvalescence, snížit riziko komplikací a zkrátit dobu, po kterou je pacient infekční pro ostatní.
Léky první volby jsou obvykle peniciliny. Podávají se perorálně, někdy parenterálně. Léčba trvá přibližně 7–10 dní.
Pokud léčba peniciliny nezabere ani po 3–4 dnech, pokud je pacient na peniciliny alergický nebo pokud má bakterie nízkou citlivost na antibiotikum, je nutná substituce jiným antibiotikem.
Lze použít cefalosporiny, makrolidy, linkosamidy nebo amoxicilin.
Léčba peniciliny u recidivujících tonzilitid obvykle selhává.
Při léčbě antibiotiky je třeba vždy dodržovat základní pravidla.
Lékař musí při rozhodování o nutnosti podání antibiotika zvážit všechna rizika. Jedná se například o skutečnost, že mnohé bakterie, které způsobují angínu, jsou také přirozenou součástí mikroflóry úst a krku.
Musí vzít v úvahu zvyšující se míru rozvoje rezistence vůči antibiotikům a vedlejší účinky antibiotik.
Pacient musí k léčbě přistupovat zodpovědně a nepřerušovat léčbu bez konzultace s lékařem. Nesmí přerušovat léčbu ani v případě, že příznaky angíny ustupují.
Samozřejmě i při bakteriální angíně lze použít podpůrná opatření uvedená při léčbě virové angíny.
Při léčbě angíny se někdy uplatňuje také chirurgická léčba.
Tato léčba spočívá v chirurgickém odstranění celých mandlí. Říkáme jí tonzilektomie.
K tonzilektomii se obvykle přistupuje v následujících případech:
- U chronických forem angíny
- Recidivující tonzilitida
- Pokud pacientovi hrozí riziko vzniku závažných komplikací (např. revmatická horečka)
- Pokud zanícené a zduřelé mandle způsobují problémy s dýcháním nebo jídlem
- Pokud je pacient alergický na některá antibiotika
- Pokud má pacient pravidelné záchvaty faryngitidy
Chirurgické odstranění mandlí lze provést bez ohledu na věk.
Komplikací zákroku může být krvácení v rámci hojení rány. Může se objevovat přibližně 14 dní po zákroku. Další komplikací zákroku může být úbytek hmotnosti (pacient má potíže s příjmem potravy).
Někdy se také používá chirurgický zákrok zvaný tonzilotomie, při kterém se odstraní pouze část tkáně mandlí, zejména u dětí.
3. Angína v těhotenství
Příznaky a průběh angíny u těhotných žen se výrazně neliší ve srovnání s ostatními pacientkami.
Přítomnost angíny u těhotné ženy může představovat určité riziko pro plod, a to především v důsledku celkového oslabení imunitního systému ženy.
Nebezpečná může být přítomnost horečky, systémové šíření infekce z místa infekce do organismu a s tím spojený rozvoj komplikací (zánět ledvin, revmatická horečka atd.).
Léčba angíny u těhotných žen spočívá především v podpůrných opatřeních.
Pokud jsou zapotřebí léky, například na snížení horečky nebo zmírnění bolesti, měla by žena užívat pouze ty, které nejsou v těhotenství kontraindikovány.
Rozhodně je vhodné, aby těhotná žena konzultovala svůj zdravotní stav a potřebu užívání jakýchkoliv léků se svým lékařem.