Jak se léčí aneurysma? Léčba je konzervativní i chirurgická
Obecně může být léčba konzervativní, a to v případě nerupturovaného aneurysmatu. Zde hraje roli i velikost a přidružené komplikace, kterých je příčinou. V tomto případě je důležité pravidelné sledování, zda se výduť nezvětšuje.
Důležitý je celkový životní styl, jako například omezení kouření a pití alkoholu, snížení příjmu tuků a červeného masa. Pozor na denní příjem soli, který by měl představovat maximálně 3 gramy. Vhodné jsou nenasycené mastné kyseliny, jako je například olivový olej. Navýšení příjmu vitaminů skupiny B, zeleniny, luštěnin či celozrnných potravin plus dostatečný pitný režim.
Léková terapie má ve většině případů důležitý preventivní význam. A to dostatečná léčba vysokého krevního tlaku, CA blokátory a například i laxativa (projímadla). Při tlačení na stolici se zvyšuje tlak uvnitř lebky, ale i v břišní dutině.
Při ruptuře a disekci aneurysmatu je vždy volbou invazivní forma léčby. Možností je chirurgická klampáž krčku aneurysmatu, tedy v místě, kde výduť vychází mimo cévu. Umisťuje se zde klip a obejde se vyboulení aneurysmatu z oběhu. Při chirurgické operaci se může zvolit i cévní protéza nebo BY-PASS poškozené cévy.
Endovaskulární zákrok, EVAR (endovascular aneurysm repair) nebo i coiling. Jde o katetrizační techniku, kdy se přes stehenní tepnu zavádí katétr až na postižené místo a při RTG kontrole se na postižené místo zavádí platinový coil. Ten se přizpůsobí tvaru a větvení cévy. Podobnou metodou je balloon assisted coiling. Balónek má podpůrnou funkci během zavádění coilu, pokud je krček výdutě příliš široký.
Podobná je metoda SAC (stent asistovaný coiling). V tom případě je balónek nahrazen stentem. Výhoda je, že se dají vyřešit i aneurysmata velkého rozsahu a se širokým krčkem. Jinou metodou je flow diversion (FD), kdy se zavádí nízkoporézní stent. Případně lze využít embolizace. Při té se využívá zavedení embolizující látky do výdutě, ta ji následně vyplňuje.