Addisonova choroba a její léčba – náhrada hormonů

Princip léčby spočívá zejména v náhradním podávání chybějících hormonů nadledvin. Při chronickém typu onemocnění se doživotně podávají denně dávky hydrokortisonu.

Přičemž frekvence podávání je dvakrát denně a objem dávky se řídí podle aktuálního klinického obrazu pacienta. Dávka hydrokortisonu je přibližně 30 mg za den. Při fyzické nebo psychické zátěži nadměrného charakteru může být dávka zvýšena. V takovém případě se může pohybovat i v rozmezí 300–400 mg za den.

Nikdy se ale nesmí snížit, protože může dojít k vyvolání Addisonovské krize. V případě jejího výskytu je třeba intenzivně a co nejdříve začít zvýšenou léčbu. Podává se hydrokortison a do 24 hodin je dávka poměrně vysoká, a to 100 mg každých 6 hodin.

Pokud se zdravotní stav zlepší, často už druhý den, podává se poloviční dávka, také každých 6 hodin. Do léčby se přidává dávka fludrokortisonu a dávka hydrokortisonu je přibližně 50 mg na den. Kromě toho je třeba v rámci celkové podpůrné léčby hypokorticismu dbát i na hrozbu například dehydratace, zvýšeným příjmem tekutin a chloridu sodného.

Důležité je mít na paměti, že při jakémkoliv zhoršení zdravotního stavu je třeba kontaktovat lékaře. A to hlavně při stavech, jako je tělesná teplota nad 39 °C, zvracení či průjem. Pokud se onemocnění neléčí, ohrožuje život člověka. V případě důsledného dodržování léčby onemocnění nelimituje délku života ve srovnání se zdravou populací.

fsdílet na Facebooku